Idén nyáron Hungarikum lett a szaloncukor, ezért az agrártárca a Kiváló Minőségű Élelmiszerek védjegyrendszerében is helyet biztosít az édesség számára.
Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára „Az Év Szaloncukra 2024” díjátadó eseményén elmondta, hogy a Kiváló Minőségű Élelmiszerek (KMÉ) védjegyrendszer kialakítása egy tudatos minőségi előrelépést jelent a korábbi szabályozáshoz képest.
Az államtitkár azt is hozzátette, hogy a fogyasztók a boltok polcai előtt a termékek kavalkádjában alig pár másodperc alatt hoznak döntéseket, így fontos, hogy könnyen felismerjék a számukra megfelelő, kimagasló minőségű termékeket. A minősítés a védjegyes termékek előállítói számára is előnyt jelent, hiszen a KMÉ hitelességet, elismerést, és minőségi garanciát biztosít.
Dr. Felkai Beáta Olga elmondta, a szaloncukor alapvető leírását a Magyar Élelmiszerkönyv tartalmazza, amelyet idén az iparági szereplőkkel együtt frissítettek – továbbra is a minőségi élelmiszer-előállítást állítva fókuszba. A KMÉ-s termékek jellemzése során az alapot a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozása jelenti, ám „emelve a tétet” – szigorúbb paraméterekkel.
Ennek a szemléletnek köszönhetően versenyen azok pályázhattak szaloncukor termékeikkel, akik a gyártás során pl. kizárólag kakaóvajat tartalmazó csokoládéterméket használnak, színezésre csak színező élelmiszert és nem színezékeket alkalmaznak, vagy a zselés szaloncukorhoz csak gyümölcszselét használnak fel.
A Kiváló Minőségű Élelmiszerek (KMÉ) védjegy népszerűsítése érdekében december 1-jétől kampány indult, amely azt a célt szolgálja, hogy a fogyasztók és a gyártók számára is vonzóvá és ismertté tegye a KMÉ védjegyet. A verseny szervezői elmondták, hogy az Év Szaloncukra versenyen 157 szaloncukor közül választották ki a 16 kategória győztesét. Az Év Szaloncukra 2024 címet a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor nyerte el.
A további kategóriák helyezettjeiről az Év Szaloncukra weboldalon olvashatnak.
Fotó: Canva