Ezt a négy dolgot ne vásárold meg, ha védeni szeretnéd a vadon élő állatokat
Ezt a négy dolgot ne vásárold meg, ha védeni szeretnéd a vadon élő állatokat

A WWF legfrissebb Living Planet jelentése szerint a vadállatok populációja 69%-al csökkent 1970 és 2018 között, amelyet nagyrészt a mezőgazdaság miatti természetes élőhelyek elvesztése és átalakulása okozott, ráadásul az éghajlatváltozás is egyre nagyobb veszélyt jelent a vadon élő állatokra. A WWF főigazgatója, Tanya Steele válaszolt arra a kérdésre, hogy mit tehetünk fogyasztóként az erdőirtás hatásainak mérséklésére, illetve annak megelőzésre érdekében?

Az elmúlt évtizedekben az emberi tevékenység következtében hatalmas csökkenést tapasztaltunk a vadon élő állatok számában. Ennek egy része a szennyezés volt, de valójában sok minden azon múlik, hogy a földünket élelmiszertermelésre és mezőgazdaságra használtuk.

– nyilatkozta Tanya Steel, a WWF vezérigazgatója.

„Ennek középpontjában az áruk állnak. Ezek közül elképesztő sebességgel termelnek néhány olyan dologt, amelyet nap mint nap használunk, és felborítják a bolygó egyensúlyát. Egészséges természeti világ nélkül nincs reményünk az éghajlatváltozás kezelésére” – mondja Steele.

De hol kezdhetik el a fogyasztók a változtatásokat?

1. A szóján nevelt állati eredetű termékeket el kell kerülni. A szóját ma már mindenhez felhasználják, a szójatejtől a gyertyákon át a zöldség-alternatívákig.

„Tengernyi szóját termelnek, és hatalmas erdőterületeket irtanak ki az előállítása érdekében. A szóját azért termelik ilyen óriási mennyiségben, mert elsősorban állati takarmányozásra használják” – mondja Steele. „Évente 10 millió hektár erdőt veszítünk el a szója miatt. Ez akkora terület, mint egész Portugália.”

2. Ügyelj a címkéken megjelenő pálmaolaj összetevőre

A pálmaolaj egyre elterjedtebb termék, amelyet az emberek megpróbálnak kihagyni az étrendjükből, de léteznek úgymond etikus pálmaolajok is.

„A pálmaolaj olyan termékekben van, mint a dióvaj, és még különböző piperecikkekben is megjelenik, mint a samponok és szappanok” – mondja Steele.

„A pálmaolaj, akárcsak a szója, aduász termék – sok mindenre használják. A bojkott nem mindig működik, ezért érdemes olyan hitelesített pálmaolaj-címkéket nézni, amelyek azt mutatják, hogy az adott termék nem frissen kiirtott területről származik.”

3. Ne vásárolj új aranyat

Az arany árának óriási emelkedése miatt, különösen a járvány idején, bányákat hoztak létre az Amazonason.

„Az Amazonas nagy részét illegálisan semmisítik meg aranybányák létrehozása érdekében, és a kitermelési folyamatban higanyt használnak, ami gyakran szennyezi a vizeket, és ezért károsítja a helyi őslakos közösségeket” – mondja Steele. „A nagy, homályos ellátási láncok miatt nehéz megállapítani, honnan származik az arany.”

Az etikus arany vásárlása kihívást jelent, ha például ajándékot keresel. Próbálj meg használt vagy vintage tárgyakat vásárolni, amelyek még költséghatékonyabbak is lehetnek.

4. Csak akkor vegyél marhahúst, ha az hazai

Steele azt mondja: „Az Amazonas illegális földfoglalásainak egyik oka az, hogy a szarvasmarhákat széles körben tenyésztik és marhahús céljából értékesítik. Az Egyesült Királyság szupermarketei arra összpontosítanak, hogy ne importáljanak brazil marhahúst, így mi is megtehetjük.”

A helyi gazdálkodókat is támogatnunk kell, ezért ha marhahúst akarsz vásárolni, mindig ügyelj arra, hogy hazai legyen.

search icon