Egy nemrég a Nature Ecology and Evolution Journal-ban megjelent kutatás szerint egy átlagos nyugati fogyasztó által vásárolt kávé, csokoládé, marhahús, pálmaolaj és egyéb áruk évente négy fa kivágásáért felelősek a trópusi erdőkben.
Már régóta tudjuk, hogy az erdők pusztulása mind a klímaválság, mind a vadon élő populációk csökkenésének egyik fő oka azáltal, hogy a természetes ökoszisztémákat a gazdálkodás során lerombolják. A friss tanulmány az első a világon, amely teljes mértékben összekapcsolja a globális erdőirtás nagyfelbontású térképeit az egyes országok által a világ minden táján importált áruk széles választékával.
- Jól látszik, hogy az Egyesült Királyság és Németország lakosságának csokoládé fogyasztása fontos hajtóereje az Elefántcsontparton és Ghánában történő erdőirtásoknak,
- Az USA, EU és Kína marhahús és a szója iránti kereslete vezet erdőpusztításhoz Brazíliában.
- Az amerikai, német és olasz kávéfogyasztók jelentős erdőirtáshoz járulnak hozzá szenvedélyükkel Közép-Vietnámban, északabbra pedig a fakitermelés iránti kínai, japán és dél-koreai igény idézi elő az esőerdők pusztulását.
- Gazdag, népes országként az Egyesült Államoknak különösen nagy az erdőirtási lábnyoma. Az USA fő importőre trópusi országokból származó a legkülönbözőbb áruknak, beleértve a gyümölcsöket és dióféléket Guatemalából, gumit Libériából és a fát Kambodzsából.
- Kína viseli a legnagyobb felelősséget a malajziai erdőirtásokért a pálmaolaj és egyéb mezőgazdasági termékek behozatala miatt.
A G7 országok fogyasztói fejenként tehát 4 trópusi esőerdőben élő fa kivágásért felelősek a bevásárlásaik által, ezt eggyel meg is haladja egy amerikai átlagfogyasztó igénye.
A kutatás vezetői abban bíznak, hogy a részletes térképek segíthetnek az erdőirtás megállítására irányuló célzott fellépésben.
A politikai döntéshozók és a vállalatok megtudhatják, hogy mely ellátási láncok okoznak erdőirtást. Ha ezt tudják, akkor ezekre az ellátási láncokra összpontosítva megtalálják a konkrét problémákat és megoldásokat.
mondta Dr. Nguyen Hoang, a kiotói Emberi és Természettudományi Kutatóintézet munkatársa
(Guardian)
(fotó: pexels – KEHN HERMANO)