Nem elég, hogy fenntartható a szívószál – legyen jó is!
Nem elég, hogy fenntartható a szívószál – legyen jó is!

2021 nyara óta nem lehet forgalomba hozni bizonyos egyszer használatos műanyag termékeket. Ezek közé tartoznak a vendéglátásban gyakran használt evőeszközök, tányérok vagy épp szívószálak.

A helyettesítésükre használt általánosan elterjedt megoldásokról viszont sokaknak vannak negatív tapasztalataik, a mellékízt adó papír szívószáltól, a hamar eltörő favilláig. Ezekre a kihívásokra kínál fenntartható választ a Vilhemp, melynek egyik alapítójával, Szűts Gergellyel beszélgettem a fenntarthatósági expón.

Mit érdemes tudni a termékeitekről?

A termékeink természetes összetevőkből készülnek, kukoricakeményítőt és farostzúzalékot használunk. Ennek nagy előnye, hogy a termékek élettartamuk végén – ha szemétlerakóra vagy valamilyen okból a környezetbe kerülnek – nem szennyeznek jobban, mint egy darab fa. Nincsenek káros mellékhatások, nem képződik mikroműanyag, viszont idővel – épp úgy, mint egy darab fa – elbomlik, így komposztálható is.

A papír szívószálak vagy épp a fa evőeszközök nagy hátránya, legalábbis a saját tapasztalataim szerint, hogy nem helyettesítik maradéktalanul a korábban használt műanyag megoldásokat.

A mi termékeink úgy képesek a műanyag eszközök előnyeit nyújtani, hogy teljesen természetes alapanyagokból készülnek. Mondhatnám, hogy olyanok, mintha műanyagból lennének, még tapintásra is hasonlók, de közelről nézve szabad szemmel is láthatók a növényi eredetű szemcsék. Ez amellett, hogy szép külsőt kölcsönöz a termékeinknek, a szilárdságukat is növeli.

Sajnos gyakran találkozni olyan termékekkel, melyekkel kapcsolatban azt ígérik, hogy komposztálhatók, de ez valójában csak ipari körülmények között megvalósítható, és az otthoni komposztban nem történik velük semmi. Mi a helyzet a Vilhemp termékeivel?

Rendelkezünk olyan tanúsítvánnyal, amely garantálja, hogy ipari körülmények között 28 nap alatt komposztálhatók a termékeink. Ez viszont a mi esetünkben nem jelenti azt, hogy a termékeket otthoni körülmények között ne lehetne komposztálni. Ahogy említettem, a fáéhoz hasonló a lebomlás folyamata, egy normál otthoni komposztban a legtöbb termékünk egy–két év alatt lebomlik.

Ha nincs otthon komposztunk, mit érdemes csinálni a termékeitekkel?

Amíg a komposztálható anyagok külön gyűjtése nem valósul meg, azt javasoljuk, hogy a kommunális kukába helyezzék a termékeinket, semmiképp se a szelektív hulladékok közé!

Hol lehet találkozni a Vilhemp evőeszközeivel és más termékeivel?

Többek között az egyik nagy hazai gyorsétteremlánc üzleteiben, valamint az egyik szuper- és hipermarketeket üzemeltető üzletláncnál. Emellett egyre több hotel és vendéglátóipari egység vásárol tőlünk, de a webshopunkban bárki beszerezheti a termékeinket.


Még nem késő ellátogatni a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expóra és Élményprogramra, amely 2023. szeptember 27. és október 1. között a Hungexpón várja az érdeklődőket.

További részletek: planetbudapest.hu

search icon