Kalapáccsal rongálták meg Diego Velázquez egyik leghíresebb festményét környezetvédő aktivisták a brit főváros világhírű képzőművészeti gyűjteményében, a Trafalgar téren lévő Nemzeti Galériában.
A Just Stop Oil nevű környezetvédő csoport pólóját viselő két fiatal aktivista a 17. századi spanyol mester Vénusz tükörrel című alkotásának védőüvegét törte be több helyen. A rendőrség mindkettőjüket őrizetbe vette szándékos károkozás gyanújával. Ugyanezt a festményt 1914-ben Mary Richardson, a nők választójogáért küzdő egykori szüfrazsettmozgalom aktivistája húsvágó késsel hasította fel.
A Just Stop Oil közleménye szerint a politika ugyanúgy cserben hagy mindenkit, ahogy 1914-ben is cserben hagyta a nőket, és ebben a helyzetben már nem szavakra, hanem ismét cselekvésre van szükség.
Az újonnan kitermelt nyersolaj és földgáz milliók halálát okozza majd, és ezt meg kell állítani, ha szeretjük a művészetet, az életet és a családunkat.
A mozgalom két másik tagja tavaly októberben, ugyancsak a londoni Nemzeti Galériában konzerv paradicsomlevest zúdított Vincent van Gogh egyik leghíresebb, Napraforgók című festményére, majd tenyerüket a falhoz ragasztották.
A helyszínen készült felvétel tanúsága szerint egyikük azt kiabálta:
Mi ér többet? A művészet vagy az élet? Jobban aggasztja magukat egy festmény védelme, mint az emberéleté vagy bolygónké?
A Van Gogh-festmény keretét kisebb károsodás érte, az alkotás azonban – amelyet szintén üveglap védett – sértetlen maradt. Az 1824-ben alapított londoni Nemzeti Galéria a világ egyik legnagyobb képzőművészeti közgyűjteménye, amelynek állandó kiállításain csaknem 2500 festmény látható. Az ingyenesen látogatható képtárat évente több mint négymillióan keresik fel.
A Just Stop Oil rendszeresen tart demonstrációkat Londonban jórészt utak lezárásával a fosszilis fűtőanyagok kitermelése és használata elleni tiltakozásul.
(MTI)