A Holnapután újabb adásában a vendégünk Lányi Eszter, a Nemzeti Filmintézet képzési igazgatója, akivel a fenntartható filmgyártásról beszélgettünk. Ennek a kettőnek a találkozása elsőre szokatlannak tűnhet, azonban szerepe a modern filmgyártásban egyre jelentősebb. Műsorunk során vendégünk segítségével körül járjuk a forgatások környezeti hatásainak témakörét, majd zöld megoldásokat sorolunk fel és foglalkozunk az iparág jövőjével. A fenntartható filmgyártás folyamata már elkezdődött és csak idő kérdése, hogy ez váljon normává nemzetközi szinten is.
A filmipar elképesztő kreativitást és technológiát igényel, de egyben hatalmas az erőforrás-igénye. Ahogy a fenntarthatóság egyre inkább előtérbe kerül a mindennapi életben, úgy válik a filmgyártás számára is alapvető kérdéssé, hogy hogyan csökkentse környezeti terheit. Ebben az adásunkban a fenntartható filmezés kérdéskörét járjuk körül, a vendégünk szaktudásának segítségével.
Legelső blokkunkban megismerkedtünk vendégünkkel, Lányi Eszterrel és az ő munkásságával, majd elmélyültünk a filmezés világában. A fenntarthatóság nem csupán egy opció, hanem egy elvárás a jövőben, ezért is kezdték felismerni az iparág szereplői, hogy ez a változtatás nemcsak környezetvédelmi szempontból fontos, hanem gazdasági értelemben is előnyökkel járhat. Egy-egy produkció során több tonnányi hulladék keletkezhet, azonban pontos tervezéssel minimalizálni lehet a felesleges pazarlást.
A következő részben a forgatások környezeti hatásairól beszéltünk és felsoroltuk a legmagasabb ökológiai lábnyommal járó folyamatokat. A díszletek és kellékek gyártása például komoly környezeti terhelést jelent, de hasonlóan számottevő a hulladékkezelés és az energiafelhasználás. Emellett a logisztika és a szállítás szintén hozzájárul a produkciók környezetszennyezéséhez, különösen, ha a forgatások több helyszínen zajlanak.
Miután felsoroltuk a környezetszennyező folyamatokat, beszélgetésünk a zöld megoldásokkal folytatódott. Példaként az egyszer használatos műanyagok kiváltása kulcsfontosságú. A produkciók során újrahasználható eszközöket, például üvegedényeket és tartós anyagokat alkalmaznak. Ez a megközelítés nemcsak környezetbarátabb, hanem költséghatékonyabb is lehet. Emellett a digitális megoldásokkal a forgatások minimalizálhatják a fizikai anyaghasználatot, miközben közel ugyanolyan látványos végeredményt érhetnek el.
Utolsó blokkunkban a filmipar jövőjéről beszéltünk. A vendégünk szerint a fenntarthatóság előbb-utóbb az iparág alapkövetelménye lesz és nem csak egy trend, hiszen az emberek egyre tudatosabbak lesznek és elvárják, hogy fenntartható módon készüljenek ezek az alkotások. A filmes iskolák szinten kulcsszerepet játszanak abban, hogy a következő generáció filmes szakemberei már szem előtt tartsák ezeket a környezetkímélő folyamatokat. A képzések során a hallgatók megismerhetik a zöld technológiákat, az energiahatékony forgatási gyakorlatokat és a hulladékcsökkentési stratégiákat. Ha pedig valaki még többet szeretne hallani a fenntartható filmgyártásról, akkor mindenképp hallgassa meg a Holnapután adását!