Globális zöld megállapodást sürgetnek politikusok a világ minden tájáról a klímaválság kezelésére
Globális zöld megállapodást sürgetnek politikusok a világ minden tájáról a klímaválság kezelésére

Az Egyesült Királyság, Európa és a fejlődő országok politikusainak egy csoportja szerint a világ minden táján szükség van egy „globális zöld megállapodásra”, amely kezelné az éghajlati válságot és helyreállítaná a természeti világot, miközben kilábalunk a Covid-19 világjárványból.

A Globális Szövetség a Zöld Új Megállapodásért (Global Alliance for a Green New Deal) az összes ország törvényhozásának politikusait arra kéri, hogy dolgozzanak együtt a zöld gazdaságra való igazságos átmenetet biztosító szakpolitikákon az ENSZ novemberben Glasgow-ban megrendezésre kerülő Cop26 klímatárgyalások előtt.

A szövetségben részt vesznek brit és európai parlamenti képviselők is, illetve többek között Brazília, Argentína, Indonézia, Malajzia és az Egyesült Államok képviselői, jelenleg 21 tagot számlálnak 19 országból.

A szövetség azt szeretné, ha a kormányok olyan intézkedéseket hoznának, amelyek fellendítenék a zöld gazdaságot, valamint együttműködnének a Covid globális oltóanyaghoz való hozzáférése és a világ legszegényebb országainak adósságátütemezése terén. Arra törekszenek majd, hogy világszerte megosszák a sikeres kezdeményezésekkel kapcsolatos ismereteiket, mint például a nemrégiben Costa Ricában előterjesztett szén-dioxid-mentesítési terv.

Számos kormányfő ígéretet tett egy „jobb újraépítésre” a világjárvány után, de kevés ország fektet be a szükséges új infrastruktúrába. A Vivid Economics nemrégiben végzett kutatása szerint a világszinten a válságba került gazdaságok megmentésére fordított 17 milliárd dollárnak csak mintegy tizede megy olyan projektekre, amelyek csökkentenék az üvegházhatású gázok kibocsátását vagy helyreállítanák a természetet. Több mint 3 milliárd dollárt azonban olyan intézkedésekbe és iparágakba öltek, amelyek aktívan károsítják a környezetet, mint például a szén és más fosszilis tüzelőanyagok.

Ahogy az éghajlati válság következményei egyre riasztóbbá válnak, úgy nőnek az egyenlőtlenségek, és a legszegényebbeket sújtják a legsúlyosabban a változó éghajlat hatásai. Ha igazságos, szisztematikus és hatékony éghajlat-politikát akarunk, akkor radikális elmozdulásra van szükség a szabadkereskedelemtől és a szabadpiaci ideológiától.

mondta Manon Aubry francia európai parlamenti képviselő, aki szerint a kormányoknak a társadalmi igazságosságra és az éghajlatra kell összpontosítaniuk.

Paola Vega, Costa Rica-i kongresszusi képviselőnő, a Costa Rica-i Köztársaság törvényhozó gyűlése környezetvédelmi állandó különbizottságának elnöke szerint a zöld megállapodáshoz az ökológiai problémák kormányzati kezelésének és az emberek életmódjának átalakítására lenne szükség.

Ha országaink és az őket irányító különböző szövetségek és hatalmi körök nem gyakorolnak elég nyomást a játékszabályokat megváltoztató kollektív cselekvésre, akkor elmaradunk azoktól a sürgős intézkedésektől, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy képesek legyünk kezelni a ma előttünk álló hatalmas kihívásokat. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ez abszolút paradigmaváltást jelent: változást az életmódunkban, a fogyasztásunk és a termelésünk módjában.

(Guardian)

(fotó: pixabay – Shutterbug75)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon