2300 éves, és működik: mérnöki zsenialitás az árvíz és az aszály kiegyensúlyozására – Interjú Kőrösi Csabával
2300 éves, és működik: mérnöki zsenialitás az árvíz és az aszály kiegyensúlyozására – Interjú Kőrösi Csabával

A természet erőit nem legyőznünk kell, hanem hasznosan élnünk velük – vallja Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatójával Kínában tett látogatása kapcsán a Dujiangyanban lévő vízmű több évezrede működő rendszeréről beszélgettünk.

Az ipari forradalom óta a technika vívmányainak is „köszönhetően” jelentősen átalakult az emberiség hozzáállása a természethez. Környezetvédelmi szakemberként mindezt hogyan látja?

Való igaz. Sajnos sok időre volt szükségünk ahhoz, hogy megértsük: nem függetleníthetjük magunkat a természettől, s nem is uralhatjuk teljes egészében. A természet erőit nem legyőzni kell, hanem hasznosan felhasználni. Ezt a józan gondolkodást már 2300 évvel ezelőtt helyesen és hatékonyan alkalmazták Kínában.

Földünk harmadik leghosszabb folyója, a Jangce.
Fotó: Canva

A több mint 2000 évvel ezelőtt épült vízgazdálkodási létesítmények közül az egész világon csupán egyetlen maradt ránk, amely máig ellátja funkcióját. Ez a kínai Dujiangyanban működő vízmű. Mitől vált kuriózummá ez a módszer?

Ez egy ősi öntözőrendszer, amely a Csengtu-síkság nyugati részén, a Szecsuani-medence és a Csinghaj–Tibet-fennsík találkozásánál, a Jangce egyik mellékfolyóján, a Min folyón található. Valóban egy ökológiai mérnöki bravúr, amelyet eredetileg Kr. e. 256 körül építettek, majd a Tang-, Song-, Yuan- és Ming-dinasztiák idején módosítottak és kibővítettek. Ebben a térségben a víz természetes topográfiai és hidrológiai jellemzőit használják öntözésre, az üledék elvezetésére, az árvízvédelemre, valamint az áramlásszabályozásból fakadó problémák megoldására, duzzasztógátak használata nélkül. Évezredekkel ezelőtt a rendszernek átfogó előnyei voltak az árvízvédelem, az öntözés, a vízszállítás és az általános vízfogyasztás terén is. Napjainkban pedig 668.700 hektár termőföld öntözésére használják.

Fotó: Kőrösi Csaba

Kezdetekkor milyen természeti veszélyek indokolták az öntözőrendszer létrehozását?

Két egymással szemben álló problémára kellett megoldást találniuk az ókor embereinek. Egyrészről, ha a Tibeti-tóról megindult folyók hirtelen nagy mennyiségű vizet hoztak le az esőzések miatt, akkor ez a Min folyó körzetében mindent elárasztott. Másrészről, a csak néhány tucat kilométerre fekvő Szecsuani-síkság – ami egyébként mezőgazdaságra kiválóan alkalmasnak tűnő hely – az aszály következtében gyakran teljesen kiszáradt. Az akkori Shu-királyság kiemelkedő vízgazdálkodási szakértője, Li Bin a két problémát együtt mérlegelte, és a természet erejére hagyatkozva kitalálta, hogy miként semlegesítheti a két ellenpontot: az árvizet és az aszályt. Felismerte, hogy a folyó ellen semmi értelme harcolni, és nem szükséges egy olyan gátat építeni, amely megemeli a folyó vízszintjét 10, 20 vagy akár 50 méterrel, mint ahogyan ezt a későbbi nemzedékek tették. Li Bin megtalálta a folyóban azt a helyet, ahol egy mellékcsatornát kiásva el tudta vezetni a vizet arra a vidékre, amely öntözésre szorult. A mellékcsatorna vízszintjét pedig úgy állította be, hogy ha a Min folyóban az ár szintje elérte a kritikus magasságot, akkor a víz automatikusan elkezdett folyni a mesterségesen kiásott csatorna irányába. Ezzel tehát megszűnt az áradás veszélye az eredeti meder közelében, egyben megoldódott a vízellátás is a mezőgazdaságra alkalmas területen. Mindezeken túl egy irányított csatornaútvonalat is kialakított, amelyen olyan szakaszok jöttek létre, amelyek fel tudták gyorsítani a folyó hordalékának a mozgását. Ez azért bizonyult hasznosnak, mert így nem volt szükség arra, hogy a csatorna medrét gyakran kotorják.

Fotó: Kőrösi Csaba

Valóban zseniális megoldás, ami 2300 év után is kiválóan működik. Az évszázadok során miben változott a rendszer?

Az alapkoncepció változatlanul megmaradt, csak némi módosítás történt. A víz áramlása közben kialakuló örvényekkel kapcsolatban történtek intézkedések, amelyeknek köszönhetően nem kell évenként kiemelni a hordalékot, elegendő évtizedenként egyszer megtisztítani a medret. Nincs gátszakadás és kiszáradt terület sem, mert a víz automatikusan öntözi a mezőgazdasági területeket annak megfelelően, hogy mennyi csapadék érkezik a térségbe. Így a korábban meglehetősen veszélyeztetettnek számító Szecsuáni-síkságon virágozni kezdett a mezőgazdaság. Később itt kezdtek selyemgyártásba, és megindult a selyemfeldolgozás is. Kínában aztán hosszú ideig ez a térség számított a leggazdagabb területnek.

Fotó: Kőrösi Csaba

Fantasztikus, hogy milyen – több évezreden át fennmaradó – csodák születhetnek akkor, ha nem legyőzni akarjuk a természetet, hanem az erejét felhasználni jó célokra!

Pontosan! Ez a cselekvő gondolkodás az előrevivő, s ennek a vízmű több mint két évezredes sikeres működése a legékesebb bizonyítéka. A természet részei vagyunk és a működésünkben visszahatunk rá. Hatást gyakorlunk a természetre és a természeti tőke szolgáltatásait használjuk. Ez akkor is így van, hogyha megpróbáljuk gondolatban függetleníteni magunkat a természettől és akkor is ha tudatosan használjuk. Számomra gondolatban ide kapcsolódik a Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivál is, amely éppen zajlik Veszprémben. Ennek az eseménynek hasonló az üzenete. A közönség számos olyan filmet és fotót tekinthet majd meg az elkövetkező napokban, amelyek szintén azt közvetítik, amiről eddig beszélgettünk: hogy miként kapcsolódhatunk a minket körülvevő világ értékeihez. A természet ugyanis befektetést igényel: ha leigázni akarjuk, akkor először elszegényedik aztán visszaüt, de ha okosan használjuk a szolgáltatásait, akkor megvan az esélyünk arra, hogy nemcsak az emberi szükségletet, hanem a természet reprodukciós igényeket is ki tudjuk elégíteni.

Nemrégiben személyesen is látogatást tett Kínában. Milyen apropóból érkezett az ázsiai országba?

Már többször megadatott számomra, hogy a hagyományos vízgazdálkodás értelméről hallgathattam a hidrológus végzettségű japán császár előadásait. Legutóbbi látogatásom alkalmával pedig mindezt személyesen is láthattam, ami különösen nagy élmény volt számomra. Kínába egy meghívásnak eleget téve utaztam, a Digital Earth nemzetközi szervezet 14. szimpóziumának elnöklésére kértek fel Chongqingban.

Mi volt a szimpózium fő témája?

A konferencia központi kérdésköre a 2015-ös fenntarthatósági megállapodás volt, amely előzetesen nagy fordulatot ígért. Mára viszont tisztán látszik, hogy a folyamat korántsem halad olyan gyorsan és sikeresen, mint amire szükség lett volna a megállapodás teljesítéséhez. Néhány más hasonló szervezet, mint amilyen a Digital Earth is, arra kereste a választ, hogy a műholdas technológiákkal, távérzékeléssel és az ilyen módon szerzett adatok feldolgozásával hogyan lehet segíteni egy olyan döntés előkészítését, melynek eredményeként ez a fenntarthatósági fordulat gyorsabban bekövetkezhet. Természetesen ez a módszer sem tud minden fenntarthatósági kihívásra megoldást kínálni, de segítheti a természeti erőforrások állapotának felmérését, és a változások nyomon követésére is kiválóan alkalmas. Erről szólt ez a szimpózium, amelynek az elnöki tisztségét elvállaltam, s amely reményeim szerint előremutató tárgyalásokat eredményezett. A szabadidőmben pedig alkalmam nyílt bejárni a beszélgetésünk során említett Min folyón azokat a természeti különlegességeket, amelyeket – amellett, hogy ma megcsodáljuk őket – meg kell őriznünk a jövő nemzedékeinek a számára is.

Fotók: Kőrösi Csaba archívuma, Canva

search icon