A hét végén rendezik a Planet Lens Környezet- és Természetvédelmi Filmfesztivált Veszprémben. Ennek apropóján a Holnapután új epizódjában Imre Tamás természetfotóst, a fesztivál fotós szekciójának zsűrielnökét, az ország egyik legismertebb tájképfotósát kérdeztük, akinek képei nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem mély társadalmi és környezeti üzenetet is hordoznak magukban. Ebben a mostani szerepben nemcsak a saját objektívjén keresztül, hanem más alkotók munkáinak értékelésével is reflektál a természet szépségeire.
A természetfotózás nemcsak művészet, hanem kifejező kommunikációs forma is. A közvetített üzenet a szavak korlátain átlépve hatással van a természet jövőjére. A beszélgetésünk alapját a Planet Lens Környzet- és Természetvédelmi Filmfesztivál adta, amelynek fotópályázata idén is lehetőséget ad a fotósoknak – profiknak és kezdőknek egyaránt –, hogy megmutassák, mit jelent számukra a természet.
Az adás első részében Tamás mesélt arról, hogyan formálódott benne a természet iránti érzékenység, és miként vált fotóművésszé. A fotópályázatok világában nem új számára a zsűrizés, korábban már több alkalommal is értékelt pályamunkákat, így pontosan tudja, mitől lesz egy természetfotó nagy hatással a társadalomra. Szó esett arról is, milyen felelősséggel jár mások munkájáról véleményt alkotni, és hogyan tud elvonatkoztatni a saját stílusától, amikor zsűritagként kell döntéseket hoznia.
A második blokkban főként a Planet Lens Környezet- és Természetvédelmi Filmfesztiválról beszélgettünk, amely egyre fontosabb platformmá válik a hazai és a nemzetközi természetvédelem kommunikációjában. A fesztivál nem csupán filmek és fotók bemutatója, hanem olyan esemény, amely összehozza azokat az alkotókat, szakembereket és érdeklődőket, akik hisznek abban, hogy a művészetnek szerepe van a változásban.
A harmadik rész középpontjában a természetfotózás etikai kérdései álltak. Vendégünk őszintén beszélt arról, hogy egyre nagyobb a nyomás a fotósokon. Különleges, hatásos, „még sosem látott” képeket kell készíteni, de mindezt úgy, hogy közben ne sérüljön az élővilág érdeke. Szóba került, hogy sokan hajlamosak túllépni az egészséges határokat egy-egy jó kép kedvéért. Zavarják az állatokat, manipulálják a jelenetet, vagy akár mesterségesen kreált helyzeteket mutatnak be valóságként. Tamás szerint a természetfotózásnak éppen az a lényege, hogy hiteles legyen, és ne rombolja azt, amit védeni próbál.
Beszélgetésünk végén vendégünk a fotózás jövőjéről is megosztotta gondolatait. Mint tapasztalt zsűritag látja, hogyan változik a fotográfia helyzete, főként a mesterséges intelligencia és a technológia fejlődésével. Tamás mesélt továbbá a készülő gyerek-fotópályázatról, amely a Planet Lens fesztivál keretében valósul meg a közeljövőben. A pályázat célja, hogy már általános iskolás korú gyerekeket is bevonjanak a természetfotózás világába. Aki pedig még többet szeretne hallani a természetfotózásról és a veszprémi Planet Lens Filmfesztiválról, az mindenképpen kattintson a fenti linkre, és hallgassa végig a Holnapután adását!
Kiemelt kép: Imre Tamás