A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén található Nagy-Zsombékban és a Csikóspusztai-tavon is több pár gólyatöcs költ az idén. A gondos madarak különös trükkökkel terelik el a fiókáikat veszélyeztető ragadozókat.
A szikes mocsarakban és tavakon többféle partimadár-faj költ. A sekély vizekben, illetve ezek partján gyűjtögetik rovarokból, apró puhatestűekből álló táplálékukat. Az itteni partimadarak egyik legjellegzetesebb képviselője a gólyatöcs, amelyet a népnyelv széki gólyának is nevez – írják a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársai.
Az elnevezés nem véletlen, ugyanis ez a törékeny testfelépítésű, karcsú madár ránézésre olyan, mint egy miniatűr gólya. Teste karcsú és fehér, szárnyai feketék, csőre hosszú és vékony, lábai élénkpirosak és a testméretéhez viszonyítva szinte abszurd módon hosszúak. Ezek a hosszú lábak segítik abban, hogy a mélyebb vizekben is képes legyen gázolni. Így ott is tud táplálkozni, ahová más partimadár-fajok már nem tudnak bemenni.
Idén a Csanádi pusztákon szerencsés módon úgy alakultak a vízviszonyok, hogy több pár gólyatöcs is költésbe tudott kezdeni a Nagy-Zsombékban, illetve a Csikóspusztai-tó partján is. Fiókáik májusban kelnek ki a tojásból, ilyenkor pedig megfigyelhető a szülőmadarak jellegzetes viselkedése, amellyel a még röpképtelen fiókáikat védelmezik a ragadozóktól, vagy éppen az embertől.
Mivel törékeny madarakról van szó, ezért képtelenek lennének harcba szállni egy közeledő rókával, vagy sakállal. Éppen ezért inkább ravasz taktikát alkalmaznak: betegnek, sérültnek tettetik magukat, hogy a ragadozók figyelmét saját magukra irányítsák. Szárnyaszegetten, bukdácsolva, rövid távokat repülve, vészkiáltásokat hallatva menekülnek a ragadozó elől, amely természetesen utánuk ered, azt gondolván, hogy könnyen megszerezheti a prédát.
Közben a fiókák a vészkiáltásokra reagálva mozdulatlanul lapulnak a fűben, bízva abban, hogy rejtőszínük jól álcázza őket. Amikor pedig a madár úgy érzi, hogy már kellő távolságra elcsalta a fészektől a ragadozót, akkor hirtelen fölrepül, és gyorsan elszáll, a ragadozó tehát hoppon marad. A színészkedő madár később, amikor már biztonságosnak érzi a helyzetet, visszatér a fiókáihoz.
Bolygónk gazdag élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park
Kiemelt kép: Canva