Gyakorlatilag megszűnt a tudományos klímaszkepticizmus
Gyakorlatilag megszűnt a tudományos klímaszkepticizmus

Konszenzus állt be a klímaváltozást illetően, hiszen a tudósok 99,9 százaléka úgy vélekedik, hogy az ember felelős a bolygónkat sújtó klímaváltozás miatt. Derült ki a new yorki Cornell Egyetem kutatásából.

Ugye milyen evidens kijelentésnek számít? Pedig még a tudósaink se gondolták ezt mindig így, az átlagos emberek között, pedig mai napig folyamatosan érezhető a klímaszkeptikusok hangja. Sokszor ezek az emberek támadják a megújuló energiaforrásokat, és megbízhatatlannak titulálják őket. (Donald Trump, előző amerikai elnök is többször voltak klímaszkeptikus kijelentései.)

A Cornell Egyetem közel 90 ezer éghajlattal kapcsolatos tanulmányt vizsgáltak meg a 2012 és 2020 közötti időszakban, és arra az eredményre jutottak, hogy a munkák 99,9 százaléka egyetért azzal, hogy a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a gáz, a szén, a tőzeg és a fa elégetése felmelegíti a bolygót, és szélsőségesebb időjárást okoz.

Egy korábbi, 2013-as felmérés szerint az 1991 és 2012 között megjelent tanulmányok 97 százaléka támogatta azt az elképzelést, hogy az emberi tevékenység megváltoztatja a Föld éghajlatát.

Magát a kutatást két fázisban végezték, először egy háromezer tanulmányból álló véletlenszerű mintát vizsgáltak meg, s ezek között mindössze négy olyan cikket találtak, amely kételkedett abban, hogy a klímaváltozást az ember okozta. A második fázisban a 88 125 tanulmányt tartalmazó teljes adatbázisban kerestek rá olyan, az éghajlatváltozással kapcsolatos szkepticizmushoz kapcsolódó kulcskifejezésekre, mint például a „természetes ciklusok” vagy a „kozmikus sugárzás”. A szűrés segítségével huszonnyolc tanulmányt találtak, amelyek mind kisebb folyóiratokban jelentek meg.

(Tehát 90 ezerből mindössze 32 tanulmány tamáskodott a klímaváltozást illetően, de jogosan felmerülhet bennünk, hogy ezek a tudományos emberek, hogy jutottak el arra a megállapításra.)

Forrás: MTI/player.hu

search icon