Ma már sokfelé találkozhatunk műhússal. A legtöbb gyorsétteremben van műhúspogácsával készült burger és a szupermarketek polcain is elkezdtek megjelenni a vegán megoldások. Ezek azonban még nem „valódi” műhúsok, hiszen kizárólag növényi alapú fehérjéből készülnek. Ezek azonban még csak erős jóindulattal nevezhetők valódi húspótléknak, ízük, állaguk és textúrájuk a legtöbbször meg sem közelíti az állati húsból készült ételekét.
Ebben a tekintetben a változást a laborhúsként vagy tenyésztett húsként ismert termékek hozhatják el, melyek állati őssejtekből, csúcstechnológiával készülnek és úgy hozzák az állati hús tulajdonságait, hogy ehhez nem kell leölni egyetlen állatot sem, csupán a sejtmintájukra van szükség.
A laborhúsok ágazatba áramló befektetések összege és műhústenyésztéssel foglalkozó vállalkozások száma exponenciálisan nő az utóbbi években, azonban a termék forgalomba hozatalát egyetlen kivétellel még a világ egyetlen országában sem engedélyezték.
Várhatóan azonban ez a helyzet hamarosan megváltozhat. Épp a kockázatitőke-befektetők hihetetlen rohama és a tucatszám induló startupok jelzik, hogy a következő időszak nagy biznisze az állatifehérje-alapú műhúsgyártás lehet.
A műhús mellett számos érv szól. Egyrészt az előállítási folyamat során keletkező kibocsátás jóval kisebb, mint a gigantikus karbonlábnyommal rendelkező állattartás esetén, másrészt a tiszta körülmények között növesztett húsok esetében szóba sem kerülhetnek azok a szennyeződések (antibiotikumok, nehézfémek), melyek az állati eredetű húsnál potenciálisan jelen lehetnek.
Az előzetes felmérések pedig azt mutatják, hogy az emberek jelentős része nyitott, sőt egyre nyitottabb a műhús 2.0-ra. Ahogy a Qubit cikke írja, egy 2018-as felmérés még azt mutatta , hogy az amerikaiak mindössze 27%-ka venne szívesen laborhúst, egy idén készült kutatásban viszont már a megkérdezettek 69%-ka válaszolta , hogy elgondolkodna a hagyományos hús laborban tenyésztett húsra váltásán.
A szakértők szerint az iparágban a következő nagy ugrást a fogyasztói visszajelzések jelenthetik, melyek segíthetnek a termékek tökéletesítésében. Ehhez azonban elsőként engedélyezni kellene a műhúsok piacra dobását. Ezt sem az Egyesült Államokban, sem Európában nem kapkodják el, azonban az elmúlt két évben több engedélykérelmet is benyújtottak a laborhúscégek, így várhatóan előbb utóbb némelyiküket engedélyezni fogják az élelmiszerbiztonsági hatóságok.
Várhatóan az első időszakban még mindenképp prémiumtermékként kerülnek majd árusításra a laborhúsok, ahogy azonban az iparág egyre jobban kiépül, úgy válhat mindinkább elérhetővé a műhús a mindennapokban is.