Tudósok egy csoportja készül 1,5 millió éves jégbe fúrni az Antarktisz keleti részén, abban a reményben, hogy többet tudnak meg az éghajlatváltozás történetéről. Úgy vélik, hogy az ősi jég tanulmányozása során feltárt információk segíthetnek megjósolni, hogyan fog a bolygó a továbbiakban reagálni az emelkedő hőmérsékletre.

A jég apró légbuborékokat tartalmaz, amelyekből kiderül, hogy milyen koncentrációban voltak a légkörben az üvegházhatású gázok, például a metán és a szén-dioxid abban az időszakban, amikor a levegő beleszorult. A jég elemzése révén a tudósok meg tudják majd nézni, hogy az emelkedő és csökkenő hőmérséklet hogyan hat a légkörre, ami információt ad majd a múlt éghajlatáról az 1,2 millió évvel ezelőtti középső-pleisztocén átmenet idején. Egy antarktiszi levegőből készült ampulla a fő látnivalója egy kiállításnak is, amelyről ebben a cikkben olvashatsz.

A Beyond EPICA néven ismert projektben tizenkét nemzetközi kutatóintézet vesz részt a világ minden tájáról. A glaciológusokból, mérnökökből és technikusokból álló nemzetközi csapat 3233 méteres tengerszint feletti magasságban, a partoktól több mint 1000 kilométerre fog dolgozni, ahol a nyári antarktiszi átlaghőmérséklet -35C lesz. A jég fúrása és elemzése várhatóan összesen hat évig fog tartani.

Forrás (independent)

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version