![A jövőben a súlyosbodó hőhullámok rengeteg ember halálát okozhatják](https://greendex.hu/wp-content/uploads/2025/01/hohullam_kicsi.png)
Egy új tanulmány úttörő módon az európai emberek életkoronként és városonként figyelembe vett, extrém hőmérsékletekkel szembeni sebezhetőségét vizsgálta részletesen, és arra jutottak, hogy a magas hőmérséklet 50%-kal több halálesethez vezethet 2100-ra.
Az éghajlatváltozás következtében emelkedő hőmérséklet 50%-kal több ember halálát okozhatja Európában a század végére, mint napjainkban – állapította meg a tanulmány. Az eredmények megkérdőjelezik azt az érvet, amely szerint a globális felmelegedés jót tesz a társadalomnak, mert kevesebben halnak majd meg a hideg időjárás miatt.
A hőség miatt bekövetkező elhalálozások száma azonban meghaladja majd az enyhébb hidegtől megmenekülők számát a jövőről alkotott legoptimistább forgatókönyvek szerint is. Ha pedig a legrosszabbra készülünk, akkor a kutatók szerint ezeknek a haláleseteknek a száma évi nettó 80 000-rel nőhet – írja a The Guardian.
A tanulmány olyan korábbi kutatásokra épül, amelyekben a tudósok összefüggésbe hozták a hőmérsékletet a különböző korcsoportok halálozási arányaival Európa 854 városában. Ezeket három éghajlati forgatókönyvvel kombinálták, amelyek feltérképezik a populációszerkezet és a hőmérséklet lehetséges változásait az évszázad során.
Az adatok bizonytalansági faktora nagy, de az már most is látható, hogy a hőhullámok idején megszaporodik a halálozások száma, különösen az idősek vagy betegek körében, mivel a meleg időjárás túlpörgésre kényszeríti a testüket, és megakadályozza a pihenést.
Ha pedig a földrajzi elhelyezkedést nézzük, akkor Dél-Európa, különösen a Földközi-tenger környéke lesz a legnagyobb mértékben érintett, de Közép-Európában a Svájcot, Ausztriát, valamint Dél-Németország és Lengyelország egyes részeit lefedő terület sem menekül meg a hőség viszontagságaitól.
Az európai városok a vidéki régiókkal ellentétben különösen ki vannak kitéve a hősziget-effektusnak. Az extrém hőség számos súlyos egészségügyi problémához vezet: összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek, a vetélések és a rossz mentális egészség megnövekedett kockázatával.
A tanulmány azt is vizsgálta, hogyan lehetne alkalmazkodni, és csökkenteni az extrém hőmérsékletnek való kitettségünket. A szénszennyezést visszafogó forgatókönyvekben a hőmérséklet 50%-os csökkenése elegendőnek bizonyult a halálozások csökkenéséhez. A legforróbb verzió szerint viszont csak az alkalmazkodás „valószínűtlenül erős” szintje tudná megállítani a halálozások emelkedését.
Forrás: The Guardian
Kép: Canva