A tavaszi hideghullám Európa jelentős részén okozott komoly károkat a gyümölcs- és szőlőtermelők számára, a jelenség ráadásul egyre gyakoribb lehet a jövőben.
Az idén tavasszal súlyos károkat szenvedő franciaországi szőlők példája nyomán nemzetközi kutatócsoport kezdte tanulmányozni, hogy milyen módon megy végbe a többek közt hazánkban is komoly problémákat okozó jelenség.
A melegedő időjárás miatt korábban jön a rügyfakadás, a késői fagyok pedig lefagyasztják a fiatal hajtásokat, és viszik a termés javát.
–írja a hvg.hu
Franciaországban az április eleji hideghullám okozta károk több százezer hektárt érintettek, az eseményt a 21. század elejének talán legsúlyosabb mezőgazdasági katasztrófájának nevezte a francia agrárminisztérium.
A francia, német, holland és brit kutatók megállapításai szerint a jelenségben komoly szerepet játszik a klímaváltozás. A vizsgált térségekben ugyanis enyhébbé vált az időjárás a korábbiakhoz képest, amit a januári és februári melegebb napok nyomán mi is érzékelhettünk.
Ezzel pedig a rügyfakadás is előbb indul meg a szőlőkben és gyümölcsösökben. Sajnos azonban a fejlődő hajtások és levelek nagyobb valószínűséggel szenvednek fagykárt a későbbi hideghullámokban, amik a felmelegedés miatt ugyan ritkábban fordulnak elő, de súlyosabb a hatásuk az alacsonyabb minimum hőmérsékletek és a hosszabb éjszakák miatt.
A kutatók becslése szerint a klímaváltozás eddig 20-120%-al növelte a súlyos fagykárok valószínűségét, ez pedig még tovább nőhet, ha nem tudjuk fékezni a folyamatot.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(hvg.hu)