India a napenergiára alapozna, de nem mindenki örül ennek
India a napenergiára alapozna, de nem mindenki örül ennek

Az India északnyugati részén, Radzsasztánban található Thar-sivatag egy része szinte élhetetlen, a hőmérséklet akár az 50 Celsius-fokot is meghaladhatja, és a gyakori homokviharok miatt még barátságtalanabbak a körülmények. Ami Bhadlát kíméletlen hellyé teszi, az egyben a napenergia-termelés ideális körülményeit is megteremti.

A bőséges napsütésnek köszönhetően Bhadla ad otthont a világ legnagyobb naperőművének, amelyet részben a Saurya Urja nevű vállalkozása épített és üzemeltet. A napfényt 10 millió napelemmel fogják fel, amelyek összesen 2,245 megawatt teljesítményt képesek előállítani. Ez az energiamennyiség 4,5 millió háztartás ellátására elegendő.

Bár a napelemek tisztán tartása kihívást jelent egy ilyen homokos és poros környezetben, a vállalat igazgatója szerint egy ilyen hatalmas naperőmű üzemeltetése még mindig sokkal egyszerűbb, mint szinte bármilyen más erőmű üzemben tartása.

Itt nincs sok berendezés. A napelemek, kábelek, inverterek és transzformátorok kellenek csak az erőmű üzemeltetéséhez

– mondja az erĹ‘műpark igazgatĂłja.

Ennek ellenére nem mindenki van elragadtatva az óriási napelemparktól, amely a küszöbükön épült. A parkhoz használt 14 000 hektár terület nagy része állami tulajdonban volt, de a helyi gazdák is ott legeltették szarvasmarháikat.

Sadar Khan, Bhadla falu vezetője szerint a helyiek még nem látták, milyen hasznot hozott a hatalmas napelempark. A megélhetésük nagy részét a szarvasmarhatartás tette ki, és mivel az összes állami földet visszavették, nincs elég földterület a szarvasmarhák legeltetéséhez.

Mások szerint a Bhadlához hasonló nagy projektek csökkentik a megújuló energia költségeit. A hatóságok nem kaptak semmilyen hivatalos panaszt a földterületek kompenzációjával kapcsolatban. A nyugat-rádzsasztáni napenergia-projektekbe történő beruházások hatására a földárak és a bérleti díjak emelkedtek, így sok kisbirtokos profitált belőle.

India villamos energiájának mintegy 75%-át szén elégetésével állítják elő, de 2030-ra a kormány azt szeretné, ha az áram 40%-a megújuló forrásokból, például napenergiából származna. Ehhez sok földterületre lesz még szükség. Ha India azt a célt tűzné ki, hogy az évszázad közepére nettó nulla kibocsátású legyen, akkor az ország teljes földterületének 1,7-2,5%-át kellene napelemekkel beborítania. Jelenleg 34 nagy napenergia-projekt van a fejlesztés különböző fázisaiban, így a szakértők szerint további konfliktusokra lehet számítani az elhelyezkedésükkel kapcsolatban.

(forrás: www.bbc.com)

search icon