Az elmúlt évtizedekben sorra tűntek el az egyes elektronikai termékekre szakosodott szervizek. Ha elromlik valamilyen eszközünk a leggyakrabban újat veszünk helyette. Ez nem volt mindig így, és nem is törvényszerű, hogy így kell lennie. A németországi Türingia tartományban most pénzügyi támogatással próbálják arra ösztönözni az embereket, hogy új termék vásárlása helyett inkább javíttassanak.

Az ENSZ becslése szerint 2030-ra évi 75 millió köbméter e-hulladék keletkezik majd. A problémát nem csak a nyersanyagok pazarló felhasználása jelenti, hanem többek között az újrahasznosítás hiányában az eszközökből a környezetbe jutó szennyező vegyianyagok is.

Az elromlott eszközök javítása viszont ezeket a problémákat nagyban csökkenthetné. Az elmúlt években egyre nagyobb sikert értek el a Right to Repair (javításhoz való jog) mozgalmak, az eszmét az Európai Unió is felkarolta. Ezzel egyre inkább lehetővé válik az elromlott termékek javítása

Ezt a hullámot próbálja meglovagolni Türingia is, ahol pénzügyi támogatással próbálják az új termékek vásárlása helyett inkább a javításra rávenni az embereket. Az intézkedés keretében mindenféle háztartási eszköz javítását támogatják maximum 50%-ig illetve 100 euróig.

Ahogy a Világgazdasági Fórum bejegyzéséből kiderül, világszerte már 2200 Repair Café, azaz olyan üzlet van, ahol mi magunk javíthatjuk meg az eszközeinket az általuk biztosított szerszámokkal és ha szükséges szakértelemmel.

hirdetés
Exit mobile version