Jégbe fagyott klímatörténelem
Jégbe fagyott klímatörténelem

A jég, amelyet 808 méter mélyről gyűjtöttek össze, betekintést nyújt a Föld éghajlati történetébe, feltárva a múltbeli üvegházhatású gázok szintjét és a bolygó hőmérsékletét. A tudósok a Beyond Epica nevű európai kutatási projekt részeként dolgoznak. Ez a második fúrási kampányuk az Antarktiszon, de minden bizonnyal nem az utolsó.

A tudósok két, egyenként körülbelül 8 órás műszakban tudtak dolgozni, reggel 8 órától éjfélig, és nagyon jó minőségű jégmagokat nyertek ki. A gleccserkutatók célja, hogy 2700 méter mélyre jussanak, ahol 1,5 millió éves jégre számítanak. A jégminták kiváló módját jelentik a földi klímatörténet nyomon követésének.

A küldetés gyümölcsöző volt, a 13 fős kutatócsoport körülbelül 60 napig volt a helyszínen, és 808 méter mélyre tudtak lefúrni, ami messze meghaladja a kezdeti várakozásainkat

– mondta Carlo Barbante, a Nemzeti Kutatási Tanács Sarkvidéki Tudományok Intézetének igazgatója.

A több rétegű jég úgy keletkezik, hogy a hórétegek egymásra rakódnak, és fokozatosan összenyomódnak. A hó, amely oldott vegyi anyagokat és részecskéket tartalmaz ablakként szolgál a légkörre abban az időben, amikor lehullott. Néhány ősi jéghenger például sötét fekete gyűrűkkel tarkított, ezek arra utalnak, hogy a lehulló hó vulkáni hamuval keveredett egy közelmúltbeli kitörés után.

A Beyond Epica projekt, amelyben a mostani vizsgálatokat is folytatták, mintegy 11 millió eurós támogatást kapott az Európai Bizottságtól és más, a missziót támogató nemzetektől, köztük Franciaországtól és Olaszországtól. Arra számítanak, hogy a kapott eredményekből még többet fognak tudni következtetni a bolygónk korábbi állapotáról.

(Forrás: euronews.com/green)

search icon