Kamcsatkai természeti katasztrófa

Kamcsatkai természeti katasztrófa
Kamcsatkai természeti katasztrófa

Ezidáig ismeretlen eredetű szennyezés miatt tömeges pusztulást észleltek az oroszországi Kamcsatka-félsziget csendes-óceáni részén. A partot döglött tengeri sünök, kagylók és rákok vázai borították, sőt nagyobb állatok, polipok és fókák tetemei is kisodródtak. A katasztrófa okáról egyelőre még nincs végleges magyarázat, de a térségben több katonai gyakorlótér is található. Annyit lehet tudni, hogy a kezdeti elemzés olajtermékeket és fenolt mutatott ki a vízben, legvalószínűbbnek az tűnik, hogy rakétahajtóanyag került a természetbe valamelyik közeli gyakorlótérről. Más források szerint a szennyezés forrására a Kozelszkij vegyianyag-tároló.

A szennyezésről először helyi szörfösök tettek bejelentést szeptemberben. Ők bőrviszketésre és szemégésre panaszkodtak, valamint arra is, hogy a víz színe megváltozott, szaga büdös lett.

A szennyezés mértékének feltárása jelenleg is zajlik, az eddigi adatok alapján a pusztulás nagy területet érint. A búvárok szerint a tenger alját is elhullott állatok tetemei borítják.

A Greenpeace oroszországi szervezete szerint a kamcsatkai vezetőség későn reagált, illetve arról is nyilatkoztak, hogy csapataik sárgás habot és zavaros vízfoltokat láttak több helyszínen is a víz felszínén, melyek UNESCO által védett vulkanikus területek felé sodródnak. A környezetvédők további állattetemekről is beszámoltak.

(guardian.com és hu.euronews.com és phys.org)

(foto: Greenpeace)

search icon