
2025. április 7. és 11. között tizedik alkalommal rendezik meg a Fenntarthatósági Témahetet, amely széles programkínálattal várja az érdeklődő intézményeket: letölthető oktatási anyagok, online tanórák, pályázatok, szakértői látogatások és fenntarthatósági tudásversenyek segítik a felkészülést és a megvalósítást.
A Fenntarthatósági Témahét egy évtizedes múltra tekint vissza, hiszen 2025-ben már 10. alkalommal kerül megrendezésre. A rendezvény túllépi az országhatárokat, ugyanis a Kárpát-medence összes magyar nyelvű iskolája számára hirdet programokat. A programsorozat időpontja kapcsolódik a Föld napjához, de 2025-ben kicsit korábban, április 7. és 11. között került meghirdetésre. A Szervezők minden évben három környezeti témát állítanak a középpontba, ezek közül egy természeti, egy gazdasági és egy pedig társadalmi folyamatot, jelenséget mutat be. Kezdettől fogva minden évben téma a hulladék, de az állandó témák közé sorolható a tudatos fogyasztás is.
A 2025-ös év kiemelt témái: a talaj és biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, és a zöldenergia-források.
A Témahét kiemelendő eleme az elnöki tanóra, amelyet hagyományosan Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke tart. A tanórára ebben az évben április 7-én kerül sor, amelyet a Témahét honlapján élőben is követhetnek az érdeklődők.
A Témahét programjaiba való bekapcsolódáshoz adnak szakmai és módszertani segítséget, a honlap egyes menüpontjai alatt megtalálható tartalmak. Kiváló szakmai segítséget jelentenek az egyes témákhoz gyakorló pedagógusok által készített óratervek, mintaprojektek, amelyek egy az egyben letölthetők és felhasználhatók, de jól adaptálhatók is, és remek kiindulópontot adhatnak a pedagógusok saját lehetőségeinek, igényeinek megfelelő tanórai és azon kívüli foglalkozások megtartásához.
Találunk a honlapon oktatófilmeket, videókat is, amelyek szintén felhasználhatók a tanítási órákhoz, szakköri foglalkozásokhoz. A honlap sajátos vonása, hogy az egyes kiemelt témák feldolgozását ún. oktatócsomagok segítik, amelyek a kapcsolódó óravázlatokon, mintaprojekteken kívül tartalmazzák a kiegészítő szakmai anyagokat, digitális alkalmazásokat, online tanórákat, filmeket, illetve a kapcsolódó versenyeket, pályázatokat is, de elérhetjük például a Nemzeti Köznevelési Portálnak a Témahéthez kapcsolódóan tematikusan összeállított anyagait, és találunk a gyerekek érdeklődésére számot tartó olvasnivalókat is.
Hagyományosan a Témahéthez kapcsolódnak a tanulók számára szervezett versenyek is. A ZöldOkos Kupa a fenntarthatóság témakörében egyedülálló Kárpát-medencei tudásverseny, amely 2025-ben már három különböző korosztályban indul: a Tökmag korosztályban a 3-4. évfolyamosok, a Magonc korosztályban az 5-6. évfolyamosok és a Palánta korosztályban a 7-8. évfolyamosok számára. Idén második alkalommal kerül megrendezésre a Zöld Föld Kupa, amely egy izgalmas, többfordulós fenntarthatósági tudásverseny kifejezetten 9-12. évfolyamos hazai és határon túli, középiskolás, magyar diákok részére.
A versenyfeladatok nemcsak a tanulók fenntarthatósággal kapcsolatos ismereteit mérik, hanem a tudás alkalmazásának képességét is. A 3-4. osztályos diákoknak szóló ZöldOkos Kupa Tökmag és az 5-6. osztályos diákoknak szóló Magonc versenyek iskolai háziverseny keretében zajlanak, míg a Palánta és a Zöld Föld Kupa online fordulóit jelenléti regionális elődöntő és döntő követi, ahol izgalmas gyakorlati feladatokat is kapnak a résztvevők. Még nem késő regisztrálni a versenyekre! A kiemelt témákhoz és ebben az évben a tudatos fogyasztáshoz is kapcsolódó pályázatok (pl. prózaírás, rapszámkészítés, rajz- és képregénykészítő pályázat, ételmentő-receptíró pályázat, kabalakészítés) a tanulóik kreativitásra építenek.
A Fenntarthatósági Témahét rendezvényei közül minden évben nagy érdeklődés kíséri a hulladékgyűjtési akciókat, versenyeket is. Ilyen a TeSzedd! és az időszaki szelektív hulladékgyűjtési verseny, a Témahét legaktívabb, legtöbb programba bekapcsolódó iskolái pedig a Legaktívabb iskola díjra pályázhatnak. A Témahéthez kapcsolódó, a tanárok és diákok körében zajló kutatás a fenntarthatóságról alkotott véleményekre kíváncsi, de visszajelzést vár a Témahéttel kapcsolatos tapasztalatokról is.
A Fenntarthatósági Témahét nyújtotta lehetőségek közül külön figyelmet érdemelnek a Zöld Híd önkéntes szakértői által felkínált lehetőségek. A Témahéthez kapcsolódóan szakmai szervezetek, különböző cégek szakembereit hívhatják meg az iskolák egy-egy rendhagyó tanórára vagy foglalkozásra. Arra is lehetőség van, hogy a pedagógusok a tanulókkal ellátogassanak olyan intézményekbe, üzemekbe, ahol a gyakorlatban tapasztalhatják meg, hogy mit is jelenet a környezet védelme, a fenntarthatóság szempontjainak érvényesítése.
Még nem késő regisztrálni, a szervezők továbbra is várják az oktatási intézmények jelentkezését a Fenntarthatósági Témahétre!
Fotó: Canva