Kávézaccal kevert új anyagot állítottak elő miskolci kutatók

Kávézaccal kevert új anyagot állítottak elő miskolci kutatók
Kávézaccal kevert új anyagot állítottak elő miskolci kutatók

Borsodi Eszter és Tamási Kinga, a Miskolci Egyetem anyagmérnökei egy olyan technológiát dolgoztak ki, mely egyedi tárgyakat, akár divatos lámpabúrát is lehet készíteni 3D technológiával a lehető legkisebb kibocsátás mellett.

A két kutató a „Neked szemét, nekünk kincs!” elvét követve azt vallja, hogy nincs jó, vagy rossz anyag, felsőbb vagy alsóbbrendű, csupán a szemléletünkön kell csiszolni és akkor szinte bármi hasznosítható. Így akadtak rá a kávézaccra is, melynek újrahasznosításához egy közös kávézás adott ötletet, amikor látták, hogy az étteremben mekkora mennyiségű kávézaccot dobnak a kukába.

Pedig a kávézacc igen hasznos anyag, szinte pazarlás a kukába dobni, hiszen ahogy már mi is írtunk róla többször, számos pozitív hatása van. Komposztálhatjuk, tisztíthatjuk vele a lefolyócsöveket, vagy épp házi bőrradírt készíthetünk belőle, de akár egyszerűen a virágágyásra is szórhatjuk.

A kutatók azonban más praktikát választottak. A zacchoz megfelelően társítható műanyagot kerestek, ennek során pedig eljutottak napjain egyik legizgalmasabb műszaki területéhez, a 3D nyomtatáshoz. A két mérnöknő kávézacc és egy biológiailag lebomló polimer házasításából alkotta meg végül azt az anyagot, melyet kiválóan lehet használni 3D nyomtatásra.

Fejlesztésüket PLAnt csapatnév alatt bekerült a 2020-as Startup Plastic Surgery accelerator programba is, illetve ötletüket az Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások Szakkiállításon megrendezett pitch versenyen is prezentálhatták és elhozták a verseny egyik különdíját is. A projekt folytatásaként egyedi lámpabúrák gyártását tervezik 3D nyomtatással az általuk kifejlesztett anyagból.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

Fotó és forrás: Miskolci Egyetem

search icon