Halálos veszélyt jelentenek a rosszul karbantartott kémények – Podcast

Halálos veszélyt jelentenek a rosszul karbantartott kémények – Podcast
Halálos veszélyt jelentenek a rosszul karbantartott kémények – Podcast

Az év első Holnapután adásában vendégünk Mukics Dániel, tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Műsorunkban részletesen körbejárjuk, hogyan válik valaki kéményseprővé, milyen teendői vannak a lakosságnak a kéményük karbantartásával kapcsolatban, és miért nélkülözhetetlen ez a szolgáltatás. Megvizsgáljuk, milyen veszélyeket rejthet magában a szén-monoxid, és hogyan lehet megelőzni a baleseteket. Kitérünk a kéményseprők mindennapi kihívásaira és a szakma jövőjére, valamint megosztunk néhány érdekességet is a kéményseprés történelméről.

A kéményseprők munkája ma is kulcsszerepet játszik az otthonok biztonságának és energiahatékonyságának megőrzésében. A rendszeres kéménytisztítás és a szén-monoxid-mérgezés megelőzésére irányuló lépések nemcsak az életünket, hanem az ingatlanjainkat is megvédik. Érdemes tehát odafigyelni ezekre az aprónak tűnő, de annál fontosabb teendőkre, és szükség esetén szakember segítségét kérni. Adásunk során tippeket és tanácsokat is kapunk a vendégünktől, hogy hogyan érdemes kéményseprőt választani!

A műsorunk első blokkjában arról beszélünk, hogy milyen feltételei vannak napjainkban annak, hogy valaki kéményseprővé váljon. Vendégünk mesél a szakma sajátosságairól és kihívásairól, majd azzal folytatja, hogy milyen gyakran szükséges a kéményeket takarítani. Fontos, hogy ezt a feladatot semmiképpen se végezzük el magunknak otthonunkban, hiszen megfelelő módon csak egy szakember tudja elvégezni ezt a munkát.

A következő témánk a szén-monoxid volt. A szén-monoxid egy színtelen, szagtalan, de rendkívül mérgező gáz, amely gyakran a nem megfelelően karbantartott fűtési rendszerek vagy kémények miatt kerül a lakótérbe. Hazánkban évente több tucat balesetet okoz a szén-monoxid, amelyek közül sajnos néhány halálos kimenetelű. Az ilyen baleseteket könnyedén megelőzhetjük a rendszeres karbantartással és a vendégünk által is ajánlott szén-monoxid érzékelővel.

A harmadik blokkunkban a gyakori problémákról és kihívásokról beszéltünk, amelyek érhetik a kéményseprőket. Az elhanyagolt kéményekben nemcsak korom és kátrány halmozódhat fel, hanem idegen tárgyak is, mint például madarak fészkei vagy különböző törmelékek, amik szintén akadályozhatják a füst megfelelő elvezetését. Dániel továbbá elmesél pár különös extrém esetet, amellyel találkozott eddig munkája során.

A műsorunk végén a vendégünkkel az utolsó témánk kéményseprés szezonalitása volt. Bár leginkább a fűtési szezonban kap figyelmet, a kéményseprők egész évben dolgoznak, hogy biztosítsák az otthonok biztonságát. Ha kérdéseink merülnének fel kéménysepréssel kapcsolatban, vagy szeretnénk többet tudni a helyi előírásokról, a kéményseprők hivatalos honlapján találhatunk bővebb információt. Aki pedig kedvet kapott az idei év első adásához, mindenképp hallgassa meg a Holnaputánt a Spotify-on!

search icon