Miért jön vissza a füst a kályhában?

Miért jön vissza a füst a kályhában?
Miért jön vissza a füst a kályhában?

Számtalan oka lehet annak, ha begyújtás után a kandalló vagy a kályha valahol füstöt ereszt vissza. Nézzük meg, mik lehetnek ennek az okai, és mit tehetünk ellene!

Este, munkából hazaérve kezdődik a begyújtás, legalábbis ott, ahol fatüzelésű kazán vagy kályha a hőforrás. Nem kell sok idő, és rendben ég is a tűz, melegszik a család. Arról már beszéltünk, hogy mit érdemes a tűzre tenni, mi az, amit semmiképp sem, sőt arról is, hogy milyen típusú kályhát vegyünk. De van itt még valami!

A kályha összeszerelését mindenképp bízzuk szakemberre! Ez természetes, vitán felül áll. Tegyük fel, hogy a szakember hibátlanul összeillesztette, a kéménybe bevezető csövek is szűkülve csatlakoznak egymáshoz. Mégis, amint begyújtunk, elkezd ömleni a füst. Mi ennek az oka, ha elvileg minden rendben van?

Az, hogy legtöbbször este akarunk begyújtani, amikor lefelé szálló légáramlatok vannak, és a kéményünk tulajdonképpen lefelé szelel. Nem könnyíti meg a helyzetet az sem, hogy lefelé hideg levegő áramlik. De nem kell búslakodnunk, és főleg nem szükséges megfagynunk, elég, ha megteremtjük a kéményhuzatot azzal, hogy a kürtő aljában is „begyújtunk”.

Persze nem kell máglyát rakni, elég, ha csak két gyújtóskockát elégetünk benne. A keletkező hő „kitolja” a kéményben lévő „légoszlopot”. Ezt csak közvetlenül a begyújtás előtt tegyük meg, hogy minél hamarabb kész legyen a huzat!

Persze legyen mindig a házban füst- és szén-monoxid-érzékelő is!

search icon