A Holnapután legújabb adásában a minden nyáron megismétlődő szúnyoggyérítésről beszélgettünk, mert bár a szúnyogszezonnak kétségkívül vége van, egy fenntarthatósággal és természetvédelemmel foglalkozó műsorban nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy milyen komoly ökológiai károkat okozott ennek a kémiai alapú gyakorlata idén is. Vendégünk Kántás Zoltán környezetvédelmi méréstechnikus volt, aki mindemellett aktív természetvédő, több cikket írt a témában a Greendex.hu-ra, melyeknek nem titkolt célja az volt, hogy tudatosítsa az emberekben az egyéni cselekvés fontosságát. Ennek szellemében vettük végig, hogy pontosan miért lehet ártalmas a kémiai szúnyoggyérítés az élővilágra és a lakosság egészségére, majd pedig arra is kitértünk, hogy mit tehetünk mi egyénileg azért, hogy ne kelljen nyaranta menetrendszerűen fogadnunk az égből hulló áldásként beharangozott vegyszerpermetet.
Az utóbbi években a klímaváltozásnak köszönhetően hazánkban is egyre gyakoribbak a súlyos lefolyású betegségeket terjesztő szúnyogfajok. A szúnyogok ellen való fellépés, a védekezés tehát mindenképpen indokolt, ám ennek a környezetkárosító kémiai alapú módszere, valamint a szúnyogállomány teljes kiirtására való törekvés is abszolút elhibázott gondolat.
Ennek a témának a miértjeit fejtette ki nekünk részletesen Holnapután című rádió- és podcastműsorunk aktuális adásának vendége, Kántás Zoltán, környezetvédelmi méréstechnikus és aktív természetvédő, akivel először a szúnyoggyérítés különböző módszereit vettük végig, majd rátértünk arra, hogy annak ellenére, hogy 2020-ban Európai Unió-szerte betiltották, hogyan lehetséges az, hogy minden nyáron megpermetezik a településeinket egy az élővilágra súlyosan ártalmas rovarölő vegyszerrel, amely egyébként idegméregnek minősül.
A műsor további részében szóba került, hogy konkrétan milyen károkat szenved el az élővilág, illetve hosszú távon a lakosság a rendszeres permetezés következményeként, majd azzal is részletekbe menően foglalkoztunk, hogy miért félrevezetőek a szúnyoggyérítéssel kapcsolatban kiadott önkormányzati hirdetmények és az egyéb ilyen jellegű sajtóközlemények.
Ezt követően vendégünk egy idén nyáron Debrecenben végzett felmérés riasztó adataiba avatott be bennünket. Erről az eseményről korábban a Greendexen jelent meg egy videós tartalom, amely bemutatta, hogy mekkora pusztítást végez a kémiai szúnyoggyérítés a rovarállományban, miközben a célpontjaként szolgáló szúnyogok számát valójában csekély mértékben csökkenti.
Ezután szó volt még a lakosság felelősségéről, illetve az egyéni cselekvés kiemelt fontosságáról, hiszen a szúnyoggyérítés kapcsán is a legjobb védekezésnek a megelőzés számít, ebben az ügyben pedig a lakosság igen sokat tehet azzal, hogy nem enged teret a kertjében a szúnyogok szaporodásának. Azaz miközben ellehetetleníti a szúnyoglárvák kifejlődését, elősegíti a szúnyogokra természetes veszélyt jelentő ragadozók érvényesülését.
Mindennek a kivitelezéséhez Kántás Zoltán tanácsokkal is szolgált, illetve azt is megosztotta velünk, hogy miként tudja elérni a lakosság az egyes települések önkormányzatánál, hogy a kémiai szúnyoggyérítés gyakorlatát eltöröljék. Ez utóbbival kapcsolatban vendégünk követendő példaként tekinthető településeket is sorolt, amelyeknek neve kiderül a beszélgetésből csakúgy, mint a témával kapcsolatos további fontos információk!
Kiemelt kép: Canva