Pár napja egy sérült ragadozómadárhoz riasztották a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatát Kisújszálláson.
A helyszínre kiérve egy bal szárnyán törési sérüléseket szenvedett, de egyébiránt jó kondícióban lévő öreg darázsölyvet (Pernis apivorus) vett át a bejelentőtől az intézkedő természetvédelmi őr.
A darázsölyv fokozottan védett (természetvédelmi értéke 100.000 forint) , táplálékspecialista madárfaj, elsősorban darazsak lárváival és kifejlett egyedeivel táplálkozik. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén szórványosan, kis számban fészkelő madárfaj, Kisújszálláshoz legközelebb a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben költ.
A madár felületes szemlélők számára nagyon emlékeztet a gyakoribb egerészölyvre, de röptében is feltűnik nyúlánkabb termete, hosszabb és kecsesebb szárnya, farka, illetve feje. Hazánkban április és szeptember között figyelhető meg. A telet Afrika trópusi területein tölti. Az európai állomány legnagyobb része Gibraltáron keresztül vonul, sok példány azonban a Boszporusznál hagyja el a kontinenst, mások – mint feltehetően a hazai állomány is – Szicíliából repül Tunéziába.
Táplálékszerzéskor a lépeket egy magaslatról figyeli ki, majd a föld alatt lévő fészkeket lábaival kikaparja. A darazsak csípésétől a fején lévő szarupikkelyek védik. Szükség esetén más rovarokat, pl. sáskákat, sőt gyíkokat is elfog. (MME)
Hosszú távú vonuló madárfaj, a kézrekerült egyed is már vonulásban lehetett. Reméljük, sikeresen felépül sérüléséből az Igazgatóság Górés tanyai madárrepatriáló telepén.
(Forrás : Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebook oldala)
Kiemelt kép: Canva