Egy amerikai kutatócsoport napfény és termőtalaj nélkül gyártható mesterséges faanyagot fejlesztett, amely a tudósok szerint egy napon a hagyományos erdőgazdálkodás kiegészítője lehet.

A művelet során egy 3D nyomtatással készült gélt használtak a növényi sejtek formába öntéséhez és megszilárdításához. A folyamathoz az őszirózsafélék egyik faját használták alapanyagként.

Nagyon sok erőforrást használunk arra, hogy teljes növényeket neveljünk, miközben csak kis részüket használjuk fel. Valahogy meg kell találnunk az utat oda, hogy csak a szükséges anyagokat állítsuk elő, miközben nem használunk annyi termőterületet.

– mondta Ashley Beckwith, a tanulmány vezető szerzője

A technológia talán már 10 éven belül alkalmas lehet arra, hogy akár teljes bútorokat növesszenek, igaz ez meglehetősen hosszadalmas, és nem túl hatékony folyamat lenne. Azonban alapanyagul szolgáló deszkák gyártására kiváló lehet a módszer, és még mindig sokkal gyorsabb, mint ültetni egy fát és várni 20 évet, mire felhasználható méretűvé növekszik.

Ahogy Ashley Beckwith kutató elmondta, a mesterséges faanyag szerkezetében igencsak különbözik a valódi fáktól. Utóbbiak rendezett struktúrája hiányzik a laborfából, így leginkább forgácslapra, vagy más kompozit faanyagokra emlékeztetnek.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(BBC/Qubit)

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version