Az ázsiai erdőirtásokért, ezáltal a biodiverzitás csökkenéséért felelős pálmaolajipar egyik mellékterméke a biológiailag lebomló fóliák gyártásában hozhat új áttörést.
A műanyagszennyezés az egyik legégetőbb környezeti probléma napjainkban és erre jelenthetnek megoldást a lebomló, növényi alapú műanyagok, melyeknek kiváló alapanyaga lehet a pálmaolaj-termelés során képződő hulladék.
Egy hemicellulóz nevű anyag, mely a legtöbb mezőgazdasági biomasszában valamilyen arányban megtalálható, kiváló alternatívája lehet a biológiailag nem lebontható, kőolaj alapú polimereknek. Az olajpálma gyümölcsének felhasználása után maradó hulladék fő alkotóeleme pedig épp a hemicellulóz.
A megoldáson dolgozó maláj kutatók szerint, bár az olajpálma pusztító térnyerését nem állítja meg a felfedezésük, a növény környezeti hatását sokban csökkentheti, ha legalább részben képes kiváltani a nem lebomló műanyagokat. Malajziában közel húsz millió tonna hulladék képződik évente az olajpálma-ültetvényeken.
A telex tegnap számolt be róla, hogy a pálmaolaj-ültetvények nem csupán a természet, de az ott dolgozók számára is katasztrofális következményekkel jár. Egyfelől a rengeteg vegyszer jelent óriási veszélyt a munkásokra, másfelől rengeteg kiskorú is dolgozik az ültetvényeken, akik gyakran esnek áldozatául a nemi erőszaknak, melyet a munkafelügyelők szinte büntetlenül követhetnek el.
Forrás: phys.org