Lehet egy medence fenntartható?
Lehet egy medence fenntartható?

Tudtad, hogy a medenceépítés ára egy lakásfelújításéval vetekszik? És azt, hogy hogyan kell kiszámolni a fenntartási költséget? Valamint hallottál már a vegyszermentes, egész évben üzemelő úszótóról? Sorravettük ezeket a kérdéseket.

Felkaptuk a fejünket, amikor július elején vízhiány volt Pest megye több településén. Ennek hátterében az állt, hogy a víztározók nem bírták a lakosság megnövekedett nyári igényét. Nem véletlen, hiszen nyaranta 40–50%-kal több vizet használunk el, és ennek 70%-át a kertben tesszük. Ez máshol is aktuális probléma: a Colorado-folyóból származó vízellátás 10%-át Las Vegas gyepeinek öntözésére fordítják. Ennek visszaszorításáról nemrégiben törvényt is hoztak Amerikában.

A fokozott vízhasználatért nemcsak a locsolás okolható, hanem az úszómedencéink is felelősek. Számuk ennek ellenére egyre csak gyarapszik, erre a Duna Menti Regionális Vízmű is kitért. A kert- és medenceépítéssel foglalkozó Kertelünk Kft. is úgy látja, hogy a pandémia hatásaként 2020 óta egyre több ügyfelük kér medencét is, hogy – az utazási lehetőségek szűkülésével – otthon vakációzhassanak.

Medencefajták

Könnyű vázas medencék

Kánikula idején a boltok kínálata tele lesz különféle gyorsan telepíthető medencékkel. Szinte végtelen a választék, kezdve a felfújható peremű kisebbtől a merevített vázú nagyobbig. Természetesen ezek olcsóbbak, mint az épített változatok, de a komolyabb darabokért itt is elkérhetnek több százezer forintot. Egy precíz vásárló felhívta a figyelmet arra, hogy bizony ezeknél is van pár buktató. A feltüntetett méretük nem feltétlenül a valóságot tükrözi; legfeljebb 90%-ig lehet feltölteni őket; és – ami a problémásabb – medenceméretként a külső hossz van megadva. Ez azt jelenti, hogy a gyakorlatban 10%-kal kisebbek, a támasztó keret miatt pedig 20%-kal nagyobb helyet igényelnek.

Ezeket sem lehet bárhová telepíteni. Gondoljunk bele, hogy megtöltve egy kisebb, 3-szor 2 m-es darab is simán nyom 3 tonnát. Ezért a nagyobb változatok alá érdemes legalább egy alapozást fektetni. Valamint figyelni kell a vízszintre is, mert ha megsüpped a talaj, akkor ez a pár tonna víz komoly fejfájást okozhat. A medencék tisztítása és vegyszerezése pedig elkerülhetetlen, ugyanis kisebb vízfelület lévén akár 1–2 napon belül elkezdődhet az algásodás. Ezenkívül ne feledjük, hogy hiába mobil medencéről beszélünk, az áramot minden esetben le kell vezetni!

Épített medencék

Ezeknek is több fajtája létezik: az egészben megvásárolható műgyanta vagy műanyag teknős, valamint a betonból épített, fóliás kivitel. Ha medence építésén gondolkodunk, érdemes tudni, hogy mivel a kert zöldfelületéből vesz el helyet, Budapest pár kerületében például zöldfelület-számítás szükséges az építési engedély megszerzéséhez. Arra is ügyelünk kell, hogy például föld alatt húzódó gázcsövek fölé sem telepíthetjük!

medence
Az előre gyártott medencék körül is bőségesen van kőművesmunka.
Fotó: medencediszkont.hu
medence
medencefedő
Egy medencefedő véd a szennyeződéstől, gyorsabban melegszik a víz, de az ára milliós tétel.
Fotó: medencefedes.hu

Telepítési költségek

Az anyagiak sokszor gátat szabnak a terveknek. A medencék esetében számolnunk kell egy tetemesebb építési, valamint egy folyamatos fenntartási költséggel. Egyre több vállalkozás foglalkozik teljes medencetelepítéssel. Egy közepes méretű, alap felszereltségű medence generál kivitelezése 5 millió forintra is rúghat. Ha különválasztjuk a munkafolyamatokat, és bizonyos dolgokat magunk végzünk, akkor is legfeljebb 1,5–2 millió forintra tudjuk letornázni az árakat. Az ember hajlamos azt hinni, hogy ez csupán egy gödör, amelyet a családdal, a barátokkal elkészít. Mielőtt nagyobb költségekbe és bosszúságba torkollna a tervünk, gondolkozzunk, valamint számoljunk azzal is, hogy a szakembereknél várólista lesz.

Az árakat lakóhelyünk lokációja is nagyban befolyásolja, ugyanis a dunántúli sziklás talajban az ásás költségesebb, mint a homokos alföldi területeken. Mindenképpen kell számolni ásással, a föld elszállításával, a betonfelületek elkészítésével. De valamiféle járda és térkövezés sem árt, valamint egy vízforgató rendszer. Ezeken kívül olyan extrák növelhetik a költséget, mint az ellenáramoltató, a zuhanyzó, a létra, a tisztítórobot, a medencefedés. (Több szempontból is jó megoldás egy tető a medencére: egyrészt nélküle sok vizet veszítünk, másrészt egy átlátszó fedél alatt gyorsabban melegszik, és lassabban hűl ki a víz. De ez a kiegészítő önmagában többmilliós tétel.)

Egyébként egy jól kivitelezett medence az ingatlan értékét is növelheti, főleg akkor, ha nyaralóról van szó, ezért akár kedvező építkezési hitelekben is gondolkodhat a tulajdonos.

Fenntartási költség

Legyen szó előre legyártott vagy fóliás medencéről, fenntartási költségekkel is számolnunk kell. Természetesen itt is sok a változó. Egy májustól szeptemberig használt, átlagos felszereltségű, 40 m³-es kültéri úszómedence éves működési költsége 80 000 és 100 000 forint között mozog. Olyan tételekkel kell számolnunk, mint egyszeri vízfeltöltés, szezon közbeni vízpótlás, vegyszerek és áramköltség.

A vízzel a legegyszerűbb számolni: 1 m³ víz ára lakóhelyünktől függően 600 és 900 forint között van. Egy szezonra a folyamatos vízpótlással körülbelül 2 medencényi vizet számolhatunk. (Sok víz elpárolog a nyári melegben, és a szűrőrendszer tisztításakor is több száz liter víz kerül a lefolyóba.)

Ha van kút a kertben, kézenfekvőnek hat, hogy belőle töltsük fel a medencét. Ezt az ötletet érdemes tesztelni, egy külön vödörben kipróbálni, hogy a kútvízben található ásványi anyagok nem lépnek-e reakcióba a vegyszerekkel, mert ilyenkor a víz barnára színeződhet.

Csak kiegészítésként jegyzem meg, hogy a beltéri úszómedence szerintem a luxus kategóriájába tartozik. Itt elektromos páramentesítőre is szükség van, de igazán komoly kiadást a fűtés kíván. Az üzemeltetés éves költsége ezzel együtt félmillió forintra is rúghat.

Folyamatos karbantartás és vegyszerek

Átlagosan napi 15–20 percet vesz igénybe medencénk tisztítása és vegyszerezése. Ehhez jön még a téliesítés és tavasszal a fólia eltávolítása. Itt érdemes megemlíteni, hogy amikor a medence helyét keressük, gondoljunk arra is, hogy a hideg hónapokban már korántsem szép látvány egy ponyvával letakart gödör.

Egy hagyományos medence esetében nem hagyható el a vegyszerezés, de ebből is több alternatíva létezik. A legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a klór, de használhatunk brómot, aktív oxigént és hidrogén-peroxidot is. Létezik olyan sóbontó berendezés is, amely – ahogyan a neve is jelzi – só bontásával végzi a klórozást. Az említetteken kívül választhatunk UV-lámpás kiegészítő tisztítást is. Ezek az eszközök mind növelik a karbantartás költségét, de tapasztalt medencehasználók arra hívják fel a figyelmet, hogy nem szükséges a gyártók által ajánlott vegyszermennyiséget használnunk.

Úszótó a természetes lubickoláshoz

A cikk végére hagytam egy alternatív megoldást, a biomedencét vagy más néven fürdő- és úszótavat. Ez hibrid megoldás, amely ötvözi a természetes tavat és a mesterséges medencét. Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy a szóban forgó tó nagyon érzékeny felület, amely alaposabb tervezést igényel.

Az úszótó két részből áll. Egy kisebb, mélyebb belső rész és egy nagyobb, sekélyebb külső rész alkotja. Az utóbbi részen homokba és kavicságyba ültetett növények végzik a víz szűrését. Ha a tó jól lett kialakítva, semmilyen további szűrőt és vízforgatót, algátlanítót nem igényel. Minden óvintézkedés nélkül fel lehet tölteni akár eső- és kútvízzel is.

úszótó
fürdőtó
biotó
Látszik, hogy elkülönül a fürdő- és a növényzóna.
Fotó: canva.com

Korcsolyapálya is egyben

Az első direkt fürdőtavat egy osztrák építész, Joachim Rosenthal készítette, de azóta számtalan cég szakosodott az építésükre. Legnagyobb előnye, hogy nincs benne vegyszer, nem kell napi szinten takarítani. Télen sem kell lefedni, úgy funkcionál, akár egy természetes tó. Sűrűn befagy, ilyenkor korcsolyapályának is használható.

Hátránya, hogy csak igazán nagy kertbe ajánlják, mivel legalább 70 m² vízfelület szükséges ahhoz, hogy rásegítés nélkül tisztán tudja magát tartani a tó. A vízfelület nagyobbik részét (körülbelül 70%-át) növényekkel kell beültetni. (Léteznek olyan köztes megoldások is, ahol kisebb a növényarány, de ilyenkor szűrőrendszert is telepítenek.)

úszótó
fürdőtó
biotó
Egy stég teszi teljessé a úszótavat, ugyanis akkor működik jól a rendszer, ha a belső rész közel 2 méter mély.
Fotó: canva.com

A növényeket illetően széles a paletta, szinte bármilyen vízinövény telepíthető. Halakat és fészket rakni kívánó madarakat azonban a tó nem bír el, mert ürüléküktől megkezdődik a mocsarasodás.

Összegezve tehát nem létezik fenntartható medence. A fürdőtó egy vegyszermentes alternatíva, amely egész évben az udvar dísze lehet, de megépítése különösen költséges és nem is minden kertben lehetséges. Az összes portál kivétel nélkül hangsúlyozza, hogy nagy precizitást és szaktudást igényel a fürdőtó elkészítése. Ha mégis inkább medenceprojektbe fognánk, legyünk tisztában azzal, hogy ez komoly építkezés, és az eredményt üzemeltetni is kell. Így javasolt először egy kicsi, hordozható változatot venni, amelynek használata közben kitapasztalhatjuk, hogy tényleg szükségünk van-e egy medencére, vagy csak a nyaralás hangulata csábít bennünket.

Borító: canva.com

search icon