A jelentések szerint erdőtűz fenyegeti a perui Machu Picchu ősi városát. A tűzoltók harcolnak a lángokkal, amelyek azután terjedtek el, hogy helyi gazdák kedden füvet és törmeléket égettek el a területen.
Machu Picchu egy ősi inka város, amelyet magasan az Andokban a sziklába vájtak. A város 2430 méterrel a tengerszint felett fekszik, és a városból az Amazonas-medencére nyílik kilátás. Az UNESCO világörökség része, és több mint 500 évvel ezelőtt épült.
A Reuters jelentéséből nem derült ki egyértelműen, hogy az erdőtűz milyen közel van a Machu Picchuhoz, vagy hogy a szél tovább terjeszti-e a lángokat az ősi város felé.
Ben Clarke, az Oxfordi Egyetem környezetkutatással foglalkozó PhD-jelöltje elmondta, hogy még nem egyértelmű, hogy az éghajlatváltozás fokozza-e a tűzveszélyes időjárást Dél-Amerikában, de most már van némi bizonyíték arra, hogy az üvegházhatású gázok megnövelték a tűzveszélyes időjárás kockázatát, különösen az Amazonas vidékén. Clarke szerint azonban a jövőben a tűzveszély a kontinens nagy részén minden bizonnyal növekedni fog a jövőbeli éghajlatváltozás miatt.
Az éghajlati modellek azt mutatják, hogy az időjárással összefüggő tűzveszélyek az e helyek természetes éghajlatához képest ismeretlen területre tolódnak el. A tűzveszélyes időjárás az előrejelzések szerint tovább fokozódik, amint a globális felmelegedés 2-3°C-os tartományába kerülünk. Ennek eredményeképpen elengedhetetlen, hogy a kormányok megkettőzzék a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítésére irányuló erőfeszítéseiket.
Forrás (independent)