A Cambridge Econometrics gazdasági elemzőcég öt pontból álló intézkedési tervet javasol a gazdaság zöld szempontú megújítására hazánk, és a többi visegrádi ország számára.
Kedden a Brit Nagykövetség által szervezett döntéshozói online kerekasztal beszélgetésen mutatta be javaslatait a Cambridge Econometrics, ahol magyar részről képviseltették magukat az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Energia- és Közműszolgáltatási Hivatal és a Budapesti Értéktőzsde vezetői.
Az online eseményen – melyet Paul Fox brit nagykövet nyitott meg – a résztvevők elkötelezték magukat a zöld megújítási programok támogatása mellett, amelyek a járvány előttinél is jobb gazdasági és környezeti feltételeket teremthetnek Magyarország számára.
A világjárvány Magyarország és az Egyesült Királyság számára is történelmi lehetőséget kínál arra, hogy a korábbinál jobb környezetet teremtsenek, amikor újraindítják a gazdaságot. Ehhez nélkülözhetetlen a nulla kibocsátásra való törekvés.
– mondta nyitóbeszédében Paul Fox, brit nagykövet
A zöld helyreállítás érdekében tervezett kormányzati politikai intézkedéseket és programokat áttekintő tanulmány szerint a zöld, fenntartható megoldások nagyobb gazdasági növekedéssel járnak és több munkahelyet is teremtenek. Az elemzőcég a következő öt pontban fogalmazta meg javaslatait:
- Az energiahatékonyságot elősegítő állami beruházások – ezek elsősorban rövid távon járnak gazdaságélénkítő hatással. Emellett a munkahelyteremtést is szolgálják, hiszen például az épületek szigetelésével a járványidőszak alatt kieső építőipari tevékenységet lehet újraindítani, alacsonyabb képzettséget igénylő munkahelyek teremtésével.
- Nagyobb mértékű támogatások a nap– és szélenergia bővítéséhez, amivel elérhető az európai országok kibocsátáscsökkentése
- Az energetikai hálózatok modernizálása, alkalmassá tétele az alternatív energia nagyobb mértékű felhasználására
- Újautó-program, amely kizárólag elektromos gépjárművek vásárlását ösztönzi – a gazdasági növekedés szempontjából ennek lenne a legnagyobb hatása
- Faültetési és -telepítési programok – mivel a járványhelyzet az alacsony képzettségűek munkanélküliségét növelte a legnagyobb mértékben, ezzel a programmal elsősorban ebben a körben lehet új munkahelyeket teremteni. Ráadásul az alacsony képzettségű munkákat igénylő területen ugyanannyi támogatási forrásból több új munkahely jöhet létre, mint például az autóiparban.
Gazdasági szempontból a Covid-19 járvány komoly csökkenést hozott az Európai Unió összes országában. Ha ezt a 8-9%-os GDP csökkenést a szokásos módon próbálnák visszaépíteni az országok, akkor akár 2030-ig is eltarthat a folyamat, azonban a zöld gazdaságélénkítéssel már ebben az évben érezhető javulás következne be a gazdaságokban.
A Cambridge Econometric teljes elemzése ezen a linken érhető el.