Már télen is támad a tigrisszúnyog
Már télen is támad a tigrisszúnyog

A klímaváltozás miatt már egész télen képesek szaporodni az ázsiai tigrisszúnyogok Európában, ez pedig jelentősen megnöveli az általuk terjesztett veszélyes betegségek kockázatát a kontinensen.

Egy tanulmány szerint Dél-Németország bizonyos régióiban a következő évtizedekben kifejezetten kedvezővé válhat a klíma a tojásrakáshoz. Ez azért jelenthet problémát, mert az ázsiai tigrisszúnyog több tucat olyan vírus hordozója és terjesztője lehet, amely potenciálisan halált okozhat, úgy mint a dengue-, a chikungunya- és a zikavírus. A rovart a hetvenes években hurcolták be Európába, és azóta a kontinens számos országában megjelent.

Bár Németországból eddig nem jeleztek a helyben élő rovarok által okozott megbetegedést, azonban Franciaország déli részén már felütötte a fejét a zikafertőzés, valamint a dengue-láz, ez utóbbi Madeirán és Horvátországban is megjelent, és nem kizárt, hogy hamarosan Olaszországból is jelezhetnek hasonló megbetegedéseket, hiszen a tigrisszúnyog az ország minden régiójában felbukkant.

A kutatók számítógépes szimulációk segítségével próbálták felmérni a rovar elterjedésének jövőbeli alakulását, tojáscsapdákat helyeztek el a közép-olaszországi Lazio régióban, Róma térségében. 2018 és 2022 között december elejétől február végéig a 469 kihelyezett csapdából 38-ban összesen 1113 tojást találtak.

A szaporodási adatok és a hőmérsékleti minimumok összevetése során arra a következtetésre jutottak, hogy legalább négy Celsius-fok szükséges a tojásrakás megindulásához, az egész éves szaporodás feltétele pedig az, hogy a januári átlagos hőmérsékleti minimum ne essen tíz fok alá. Vizsgálataik alapján 2080-ig Dél-Európa számos partszakaszán – Portugáliában, Spanyolországban, Olaszországban és Görögországban – a globális átlaghőmérséklet kis mértékű emelkedésével is elérhető a 8-10 fokos átlagos minimumhőmérséklet, ami kedvező feltételeket teremt majd a rovar szaporodásához.

(Forrás: mfor.hu)

search icon