Az édesvízi halfajok többsége átlagban egy-három évet, míg a tengerben élő társaik négyet évet élnek.
A Háziallat.hu beszámolója szerint, az édesvízi fajok többsége 1-3 évig él. Ide sorolható a szivárványos guppi, az elevenszülő mexikói kardfarkú hal vagy ismertebb nevén xifó, a blackmolli, a pillangóhal vagy a páncélosharcsa, néhány sügér, a razbóra és a szumátriai díszmárna.
A betta, a gurámi, a zebra-dánió és a Jack Dempsey szakszerű tartás esetén akár 3-5 évig is elélhet. Ha olyan halra vágyunk, amely 10 évig is társunk lehet, akkor neon tetrát, vitorláshalat, márványsügért vagy óriás algaevőt válasszunk.
Az abszolút rekordtartó azonban az aranyhal: ha teljesítjük minden „kívánságát”, akár 15 évig is élhet.
A tengeri fajok már némileg több odafigyelést igényelnek. Ha megteszünk mindent azért, hogy „otthonosan” érezzék magukat nálunk (kifogástalan vízminőség, jó minőségű táplálék és megfelelő akváriumméret), akkor több évig is kitartanak mellettünk. A tengeri halak azonban érzékenyek a betegségekre, melyek kiváltója legtöbbször a szegényes tartás és az egyhangú táplálkozás.
A tengeri halak életkoráról elmondható, hogy általánosságban 2-4 évig élnek. Ide tartozik a mandarinhal, a szarvashal, a gobiosoma, a háromfoltú korallsügér, a mókushal, a leopárd íjhal és a palettás doktorhal. A legtöbb csikóhal is 3-4 évig él. 10 év körüli élettartam a tűzhalra, az angolnára és a bohóchalra jellemző.