A medvék mint időjósok – avagy miről árulkodik a macik árnyéka?
A medvék mint időjósok – avagy miről árulkodik a macik árnyéka?

Csak a naptárat figyelve azt gondolhatnánk, hogy kevesebb mint egy hónap van hátra a télből. Az időjárás viszont nem feltétlenül igazodik a napok múlásához, főként amióta a klímaváltozás némileg összezavarta a rendszereit. Lassan már hagyománynak számít a márciusi hóesés és az is, hogy a tavasz közepén annak rendje és módja szerint – a gazdák legnagyobb bánatára – lefagynak a gyümölcsfák és a szabadföldi vetemény.

medve
Vajon idén meglátja a medve az árnyékát?

Azok, akik szeretnének felkészülni minden eshetőségre, jó előre megnézhetik a meteorológiai előrejelzéseket, bár ezek néha nem jönnek be. De mit tehetünk ilyen esetben? Kihez kell fordulni, honnan tudjuk meg, hogy mikor lehet eltenni a téli cipőket, mikor csomagolhatjuk el a sálat meg a nagykabátot?

Hát, a medvékhez!

Február 2-a a Gyertyaszentelő Boldogasszony napja. Ekkor a katolikusok azt ünneplik, hogy születése után 40 nappal ezen a napon mutatta be Szűz Mária a kis Jézust a közösségnek. Ahogy ez lenni szokott, a vallási ünnep számos népi hiedelemmel is kiegészült. Az időjósláshoz kapcsolódó hagyományok szerint, ha ezen a napon szép az idő, akkor későn fog tavaszodni. Ahogy ilyenkor mondani szokták: „Inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy kisüssön a nap!”

A legismertebb időjós-hiedelmek egyike is épp ehhez a naphoz kapcsolódik, rímelve az iménti mondásra. Ha ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és meglátja az árnyékát, akkor megijed tőle, és visszamegy aludni. Következésképp a tél még hosszan kitart, és hideg lesz. Ha viszont nincs árnyéka, akkor kint marad: a tél már az utolsókat rúgja, hamarosan véget ér. A hiedelem egyesek szerint Erdélyből származik, más nézetek szerint pedig Jókai Mór „Az új földesúr” című regényéből.

Bármi is legyen a megfejtés, nem a medve az egyetlen állat, amelytől a jövendőt várhatjuk. Egyes helyeken például a borzot figyelik, míg az Egyesült Államokban a híres mormota jövendöli a tavasz várható kezdetét. Ennek a jóslásnak az időpontja szintén február 2-a, helyszíne pedig a Pennsylvania állambeli Punxsutawney, ahol 1887 óta jósol a Phil nevű „örök életű” mormota. Philre egyébként emlékezhetünk az „Idétlen időkig” című remek Bill Murray-filmből, amelyben a főszereplőt és az időjós emlőst is ugyanígy hívták.

A medvék valójában nem alszanak téli álmot

Azt azért a meteorológusok védelmében fontos elmondani, hogy a medvék esetében is kilóg a lóláb: a medve nem alvásból jön, és az árnyékát látva nem is aludni megy vissza 2-án. A közhiedelemmel ellentétben ugyanis a medve nem alszik téli álmot. Az olyan kisemlősök esetében, amilyen például a sündisznó vagy a mogyorós pele, a tél beköszöntével valóban egy kvázi hibernációs életfolyamat indul be. Testhőmérsékletük drasztikusan, akár 4 °C-osra is lecsökken, anyagcseréjük pedig hihetetlen mértékben lelassul.

Ezzel szemben a medvék valójában nem alszanak. Szívverésük és lélegzetvételük ugyan lelassul, de közben a testi funkcióik zavartalanul működnek tovább. Pusztán egyetlen meghatározó életfunkciójuk szünetel, az étkezés. Érdekesség, hogy a nőstények ilyenkor szülik meg utódaikat, akiket szoptatnak, mindeközben testsúlyuknak akár a 25%-át is elveszíthetik. Azonban ez nem minden medvére jellemző: ahol a telek melegebbek, illetve ahol folyamatos az élelem-utánpótlás (például az állatkertekben) a téli álom teljesen el is marad.

Tényleg lehet hinni a mackóknak, vagy maradjunk a meteorológusoknál?

Bár kedves dolog a mackó árnyékát figyelni, azért a szakemberek megfigyelései és előrejelzései biztosabb kapaszkodók Azt mindenesetre máris tudjuk, hogy a klímaváltozás miatt a telek egyre rövidebbek. Ahogy nemrég írtuk, az elmúlt 120 évben harmadával csökkent a fagyos napok száma Magyarországon. Míg a 20. század elején még 120 olyan nap volt egy évben, amikor a napi minimum hőmérséklet 0 °C alá csökkent, addig napjainkra ez az adat 80-ra csökkent. A pesszimista forgatókönyvek szerint ezentúl évtizedenként további 5 nappal csökkenhet a fagyos napok száma.

Medvék Magyarországon

Ha úgy döntünk, hogy mégis a kedves brummogóknak hiszünk, akkor lassan már nemcsak az állatkertekben, de a természetben is összefuthatunk velük. Bár Magyarországról a medvék már hosszú ideje eltűntek, az utóbbi években a környező országokból, elsősorban Szlovákiából kezdenek visszaszivárogni. Évről évre egyre több medvét észlelnek, ezért lassan itt az ideje, hogy mi is megtanuljuk, hogy mi a teendő, ha összefutunk egy mackóval.

medvék
A medvékkel akkor kell a legjobban vigyázni, amikor bocsaik vannak.

Érdemes letölteni a WWF remek infografikáit, ha túrázni tervezünk, illetve ettől függetlenül is megjegyezni néhány alapvető szabályt. Például azt, hogy találkozás esetén eszünkbe ne jusson elfutni. Ehelyett lassan hátráljunk kerülve a szemkontaktust! Még ennél is fontosabb, hogy ha medveboccsal futunk össze, ne kezdjünk el barátkozni vele, mert a medve legtöbbször akkor támad, ha a kölykeit félti.

search icon