Nemrég mi is beszámoltunk arról a hosszú évek óta folyó történetről, melynek eredményeképp közel egy évtizede szivárognak a méreganyagok a talajba egy kiskunhalasi telephelyen.
A problémára a Greenpeace már 2016-ban felhívta a figyelmet, azonban az intézkedések megkezdésére egészen mostanáig várni kellett. A kármentést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal koordinálja, a fél milliárdosra becsült költségeket pedig megpróbálják majd behajtani a felelősökön.
A területről a környezetet és a környéken lakók egészségét közvetlenül veszélyeztető veszélyes hulladékok elszállítása hatalmas előrelépés. Így végre nem szivárognak tovább a mérgező anyagok a hordókból a talajba és a talajvízbe.
– nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
A mintegy 1000 tonna veszélyes hulladékból eddig 200 tonnát sikerül elszállítani, a Greenpeace szakértői szerint viszont az sem kizárt, hogy talajcserére is szükség lesz a területen.
(…) sajnálatos, hogy ez (a kármentesítés) nem öt évvel korábban történt meg, ahogy követeltük a helyiekkel együtt, mert akkor a mérgek jó része a tárolókban maradt volna, és jóval kevesebb közpénzt kéne most elkölteni a terület megtisztítására.
–tette hozzá Simon.