Meatless Monday: a nyári tökök dámája, a csillagtök

Meatless Monday: a nyári tökök dámája, a csillagtök
Meatless Monday: a nyári tökök dámája, a csillagtök

Legtöbben a rántott csillagtököt vagy patisszont ismerik, bár – mint szinte az összes eddig bemutatott zöldségben – benne is jóval több lehetőség rejlik. A húsmentes étkezésben csodálatosan alkalmazható csillagtök kerül ma terítékre.

A csillagtök vagy – ha úgy tetszik – patisszon alacsony kalóriájú, nyáron termő tökféle, melynek semlegesebb ízéhez sok minden passzol. A Felelős Gasztrohőssel azon leszünk, hogy ezt bebizonyítsuk nektek.

Ismerd meg a csillagtököt!

A csillagtöknek már a neve is mesébe illő. Ha Hamupipőke igazán vagány akart volna lenni, a klasszikus tök helyett egy patisszont választott volna hintónak.

A tökök családjába tartozó különleges formájú növény Amerikából származik, itthon a ‘60-as évek óta ismert. Könnyen emészthető, nyersen és sütve-főzve egyaránt fogyaszthatjuk. C-vitamin-tartalma a legjelentősebb, emellett tartalmaz még B-vitaminokat és nyomelemeket is. 

csillagtökök kosár
A zsengébb és az idősebb csillagtök is remekül felhasználható.

Csillagtök a kertben

A csillagtök napfény- és melegkedvelő növény, ezért az ültetés helyét okosan kell megválasztani. Tápanyagigénye elég magas, de nem szükséges számára különleges összetételű talaj. 

A magvakat áprilisban vessük el! Ilyenkor gyakori öntözést kívánnak leendő patisszonjaink. Érdemes nagy fészket készíteni nekik, és jól megtrágyázni a helyüket. A csillagtök alá, mint a tökfélék alá általában, érdemes szalmaréteget teríteni, így a gombáktól is véded a növényeket.

Mint a legtöbb tökféle, igen gyorsan növekszik, így 2–3 naponta érdemes szedni, majd ezután meglocsolni a növényt.

csillagtök szár föld
A napfény és a meleg nagy barátja.

A nyári főzés elmaradhatatlan alapanyaga

Rostos, könnyen emészthető C-vitaminbomba, nyáron nem is vágyunk másra. A friss, zsenge zöldségek és érettebb társaik felhasználása különböző.

A kisebb, zsenge termést általában savanyításra használják, kovászos és ecetes változatot is készíthetünk belőle. A nagyobb csillagtök pedig főzésre, sütésre is alkalmas, de ebből is készülhet feldarabolva savanyúság. 

A rántott zöldség kinézetre nagyon hasonlít a rántott halra. Ha szeletelve fermentáljuk kaporral, mustármaggal, fokhagymával, és ezeket a fermentált szeleteket rántjuk ki, akkor ízre is hasonló hatást érhetünk el. 

csillagtök üvegedény villa
A fermentált csillagtök télire is szuper vitaminforrás.

A csillagtökből minden készíthető, ami a főzőtökből vagy a cukkiniből is, édeskés íze miatt akár sütik alapanyaga is lehet. Reszelve muffinok, édes vagy sós „kenyerek” tésztájába is kerülhet. Mivel elég semleges az íze, a legtöbb fűszerrel jó barátságban van. Rakhatjuk magyaros ételekbe, készülhet például belőle pörkölt vagy főzelék, de egy olaszos raguban vagy indiai curryben is jól használható.

Látványos és persze nagyon finom fogást készíthetünk belőle, ha levágjuk a zöldség tetejét, kikaparjuk a magját, majd megtöltjük gabonával, magokkal, sajttal vagy tofuval, és egészben sütjük meg. A kikapart magokat se dobjuk ki! Mossuk le egy szűrőben, szárítsuk meg, majd olajjal, fűszerekkel sütőben vagy serpenyőben pirítsuk meg őket! Finom nassolni való lesz belőle, amely még omega-3 zsírsavakban is gazdag. 

Zöldséges egytál (briam) többféleképpen

Hozzávalók

  • 50 dkg padlizsán, ugyanennyi cukkini, csillagtök
  • 50 dkg krumpli
  • 60–80 dkg lédús paradicsom
  • 2 fej hagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 1 db zöldpaprika
  • 2 dl olívaolaj
  • só, bors, petrezselyem (vagy kapor)
briam sajtasztal teríték
A briam többféleképp is elkészíthető.

Így készítsd el!

Ahány ház, annyiféle briam! A görög-arab, zöldséges egytál sütőben és serpenyőben készítve egyaránt remek és jól variálható fogás, de a cukkini, padlizsán, paradicsom, krumpli, hagyma ötösét egyikből sem érdemes kihagyni.

A vékony szeletekre, illetve apróra vágott hagymát, fokhagymát, zöldpaprikát, petrezselymet (vagy kaprot) keverjük össze! A többi hozzávalót szeleteljük vékony karikákra, majd egy magasabb falú sütőedény alját borítsuk be egy réteg paradicsommal! Ezután következik egy réteg krumpli, cukkini, padlizsán, patisszon: ebben a sorrendben mindaddig, amíg a hozzávalók elfogynak. A tetejét egy réteg paradicsom zárja. Mindegyik réteget és a tetejét is sózzuk, borsozzuk, és szórjuk meg a hagymás keverékkel! Végül az egészet locsoljuk meg az olívaolajjal, takarjuk le fóliával, és sütőbe téve kb. 180 fokon 1–1,5 óra alatt süssük puhára! Friss petrezselyemmel (vagy kaporral) megszórva tálaljuk!


Tepsis briam másképp: A patisszon helyett (vagy mellett) kerülhet bele okra, valamint 50 dkg zöldbab (legjobb a spárgabab) és 2 szál sárgarépa is. A hozzávalókat kisebb kockákra vágjuk, egy tepsibe halmozzuk, fűszerezzük, alaposan összekeverjük, és fóliával lefedve, sütőbe téve kb. 180 fokon 1–1,5 óra alatt puhára sütjük. A sütés befejezése előtt kb. 10 perccel levehetjük a fóliát, hogy a teteje kissé megpiruljon. Friss petrezselymet vagy kaprot szórhatunk rá. Fűszerezésekor ezek mellett tárkonnyal, oregánóval is érdemes kísérletezni.

A cikk és a recept elkészítésében Szabó Eszti segített nekünk.

Képek: canva

search icon