A megĂşjulĂłk egyik jelentĹ‘s hátránya, hogy a napszakoktĂłl Ă©s az idĹ‘járástĂłl fĂĽgg, hogy termelnek-e, illetve, hogy milyen hatĂ©konysággal. EbbĹ‘l kifolyĂłlag nehezebb is Ă©pĂteni rájuk, rĂ©szben azĂ©rt is, mert nem feltĂ©tlenĂĽl akkor termelnek sokat, amikor magas a fogyasztás: nĂ©ha akkor járnak csĂşcsra, amikor a fogyasztás alacsony. Ezeket a kilengĂ©seket az energiatárolási megoldások orvosolhatják. Ezek legĂgĂ©retesebbje pedig a gravitáciĂłs akkumulátor. De mi is ez?
Ha a világ el akar távolodni a fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagoktĂłl, elengedhetetlen a megĂşjulĂł energia tárolásának hatĂ©kony megoldása. A gravitáciĂłs akkumulátorok ötlete egyszerűen hangzik: amikor sok zöld energia áll rendelkezĂ©sre, az akkumulátorok az energiát arra használják, hogy pĂ©ldául egy nehĂ©z sĂşlyt a levegĹ‘be emeljenek, vagy nagy mennyisĂ©gű vizet egy magasabban fekvĹ‘ vĂztározĂłba szivattyĂşzzanak. Amikor aztán az energiára szĂĽksĂ©g van, csörlĹ‘k fokozatosan leeresztik a sĂşlyt, Ă©s a kábelek mozgatásábĂłl áramot termelnek, vagy a lezĂşdulĂł vĂz generátorokat hajt meg.
Mindez a gyakorlatban azt jelentené, hogy napközben, amikor süt a nap, a napelempark által összegyűjtött energiát el lehetne tárolni, majd este, amikor az emberek otthon vannak, és tévénézésre, főzésre és fűtésre használják az energiát, akkor azt vissza lehetne nyerni az gravitációs akkumulátorokból.
NemrĂ©g Ărtunk egy vĂz alapĂş gravitáciĂłs akkumulátorrĂłl, mely Svájcban kezdte meg működĂ©sĂ©t mĂ©g jĂşliusban. A Nant de Drance nĂ©vre keresztelt, szivattyĂşs tárolĂłs vĂzerĹ‘mű akár 400 ezer elektromos autĂł feltöltĂ©sĂ©hez elegendĹ‘ energiát kĂ©pes tárolni, ehhez pedig lĂ©nyegĂ©ben csak vizet használ.
EltĂ©rĹ‘ a brit Gravitricity vállalat megoldása, akik az Edinburgh melletti Leith kikötĹ‘jĂ©ben teszteltĂ©k nemrĂ©g gravitáciĂłs akkumulátoruk prototĂpusát. Ez egy 15 mĂ©ter magas acĂ©ltorony, amely napenergiával működĹ‘ motorok segĂtsĂ©gĂ©vel kĂ©t 25 tonnás sĂşlyt emel fel acĂ©lkábeleken. Amikor a sĂşlyokat leeresztik, a motorok generátorokká válnak, Ă©s áramot fejlesztenek.
Az utĂłbbihoz hasonlĂł megoldásoknak mĂ©g nĂ©hány Ă©vre szĂĽksĂ©gĂĽk lehet, hogy az elektromos hálĂłzatok ellátásához elegendĹ‘ mennyisĂ©gű energiát legyenek kĂ©pesek szolgáltatni, de a technolĂłgia gyorsan fejlĹ‘dik ráadásul nem fĂĽgg olyan ritka Ă©s egyre drágább ásványi anyagoktĂłl, mint a lĂtium. (weforum.org)