Több kutatás is beszámolt már arról, hogy a szabadban töltött idő jót tesz a mentális egészségünknek, ennek pedig egészen magasszintű kivitelezése a Shinrin-Yoku, azaz erdőterápia. Az erdőterápia a természetben való megmerítkezés, amely a tudomány és a spiritualitás egységében fejti ki jótékony hatását a testre és az elmére.
A Shinrin-Yoku gyakorlata 1982-ben Japánban egy nemzeti egészségügyi program részeként indult, amelynek célja a lakosság stresszszintjének csökkentése volt. Azóta több vizsgálatban is kimutatták az erdőterápia alábbi pozitív hatásait:
- csökkenteni a stresszt,
- alacsonyabb adrenalin szintet okoz,
- ellensúlyozza a hiperaktivitás,
- serkenti a paraszimpatikus rendszert, mely a pihenésért felelős,
- csökkenti a szimpatikus idegrendszer funkciókat, melyek a „flight or fight” azaz „üss vagy fuss” válaszért felelősek
- jót tesz a vérnyomásnak.
Az erdőfürdő pedig egy olyan teljesértékű természetes fürdő, mely a növények emberi idegrendszerre gyakorolt pozitív hatásainak köszönhetően fizikai és mentális méregtelenítést tesz lehetővé. Mindemellett pedig a levelek és a fák által kibocsátás anyagok jótékony hatást gyakorolnak az immunrendszer működésére is.
A Smart Green Post cikkében több olaszországi lehetőségről is olvashatunk, ugyanakkor a természetben eltöltött idő pozitív hatásokért nem szükséges és a pandémiában nem is igazán lehet egészen Olaszországig utazni. A cikkben azt is hangsúlyozzák, hogy már egy zöld parkban megtett tudatos séta is felérhet egy erdőterápiával.
Szerencsére itthon is egyre több vezetett erdőfürdő sétát találhatsz, érdemes megismerni és kipróbálni.