Erdőfürdőzés (Shinrin-Yoku)
Erdőfürdőzés (Shinrin-Yoku)

Az erdőfürdőzés egyike a legújabb egészségügyi trendeknek. Egyfajta relaxációs programnak tekinthető, amely a természet atmoszféráját használja fel nyugtató terápiaként. Nem szó szerinti fürdőzést jelent: az erdőjáró túrázók úgymond „megmerítkeznek” a fák és a növényzet által kibocsátott illóolajok és a fitoncidok (mikrobaölő szerves vegyületek) párájában. A természet közelsége ellazít és energiával tölt fel bennünket, miközben csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót is.

Az erdőfürdőzés vagy japánul Shinrin-Yoku (a shinrin japánul „erdő”-t jelent, a yoku pedig „fürdőt”-t) kifejezést még a 80-as években Akijama Tomohide, a japán Erdészeti Ügynökség igazgatója hívta életre, hogy népszerűsítse Japán csodás erdeit.

Több tudományos kutatás is rámutatott arra, hogy a természetben eltöltött idő kedvezően hat az egészségre. Többek között erősíti az immunrendszert, csökkenti a szervezet stressz-szintjét, alacsonyabb adrenalinszintet eredményez, csökkenti a szimpatikus idegrendszer funkcióit, melyek a „flight or fight” azaz „üss vagy fuss” válaszért felelősek. Emellett serkenti a paraszimpatikus rendszert, mely a pihenésért felel, segíti az alvást. Helyrebillenti a vérnyomást, javítja a vérkeringést és az anyagcserét, javítja a koncentrációs képességet és a memóriát, növeli a természetes ölősejtek számát (ezek a sejtek veszik fel a harcot a daganatokkal és a fertőzésekkel).

A Shinrin-Yoku egészségmegőrzési trend már hazánkat is elérte, és feltehető hogy a jövőben igen népszerűvé válhat. Több könyv is megjelent a témában, sőt már elérhetőek Shinrin-Yoku-ra specializálódott túravezetések is. Egy kényelmes erdei séta keretében megtanuljuk, hogy hogyan is kell ezt jól csinálni.

További szócikkek

Kapcsolódó szócikkek

Glamping

search icon