Egy fárasztó munkanap után nincs is jobb, mint lehalkítani a telefonunkat, összebújni a háziállatunkkal, és meggyújtani minden egyes gyertyát, amink csak van. És bár a tűzvédelmi szabályok betartása kulcsfontosságú a gyertyagyűjtemény biztonságos élvezete szempontjából, az is rendkívül fontos, hogy megfelelően ártalmatlanítsuk őket, miután az összes viasz megolvadt, és a kanóc már teljesen szétfoszlott.
Ha az újrahasznosító életmódot követjük, az, hogy az üveget egyszerűen a szemétlerakóba dobjuk, szóba sem jöhet. Az üveg lebomlása több ezer évig is eltarthat, így ha feleslegesen kerül a szemétlerakóba, az biztosan nem tesz jót az óceánjainknak.
Amikor tehát gyertyánk az élettartamának vége felé közeledik, ne feledjük: sok más lehetőség is van, mint a szemétbe dobni. Megtehetünk néhány extra lépést, hogy megfelelően újrahasznosítsuk az üvegeket, vagy a megfelelő állapotban dobjuk őket a szelektív hulladéktárolóba.
Az egyik módja annak, hogy kitisztítsuk belőle a gyertyaviaszt, ha az üveget egy tálba tesszük, amely egy fazék forró víz tetején áll. Így anélkül tisztíthatjuk meg, hogy az üveget veszélyesen magas hőmérsékletre melegítenénk. De önthetünk forró vizet közvetlenül a gyertyába is, majd a forró viaszt beleönthetjük valamibe, ami a szemétbe kerül (de ne feledjük: ne tömítsük el a mosogató lefolyóját a viasszal!).
Alternatív megoldásként tegyük a gyertyákat néhány órára a fagyasztóba. A viasz meg fog fagyni, és egy késsel ki tudjuk szedni. Ne felejtsük el eltávolítani az alján lévő fém kanóctartót. Ez ragasztóval van az üveghez rögzítve, és egy kis kézügyességgel ki lehet pattintani. Ha az üveg már teljesen tiszta, akkor dobhatjuk be a szelektív hulladékgyűjtőbe.
Még jobb, ha újrahasznosíthatjuk a régi gyertyásüvegeket. Ha szeretnénk, készíthetünk magunknak olcsó és viszonylag egyszerű vegán gyertyákat belőle ismét. Mindössze egy kanócra, természetes szójaviaszra és egy pihentető, méreganyagoktól mentes illóolaj-keverékre van szükségünk hozzá.
A régi üvegeket felhasználhatjuk továbbá ömlesztett élelmiszerek, például quinoa vagy rizs tárolására, vagy házi készítésű szépségápolási termékekhez és még sok minden máshoz, amihez csak a fantázia szab határt.
Forrás (greenmatters)