
Március 28-án, 7:21-kor egy 7,7-es magnitúdójú földrengés rázta meg Mianmar középső részét, Mandalay közelében. Az esemény nagyobb szeizmikus hullámokat generált, amelyek a világ más részein, így Magyarországon is érzékelhetők voltak.
A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium a Facebook-oldalán megerősítette, hogy a földrengést a magyar szeizmológiai állomások is érzékelték. Az obszervatórium szakértői folyamatosan figyelik a rengés hatásait, hiszen az ilyen erősebb földrengések hullámai hosszú időn keresztül és nagy távolságokon is éreztetik hatásukat. A Föld belső rétegein áthaladó szeizmikus hullámok akár több órával a földrengés után is megérkezhetnek a bolygó másik oldalára, így nem meglepő, hogy Magyarországon is érzékelni lehetett a távoli rengést.
A földrengés epicentruma az aktív Sagaing-törésvonal közelében található, amely egy jobb oldali eltolódásos törésvonal, és amely a térség gyakori szeizmikus aktivitásának fő oka. A törésvonal mentén található Mandalay városa és annak környéke az idők során már több jelentős földrengést is átélt. A kiadott közleményben megemlítették, hogy a főrengést követően számos utórengés is történt, amelyek közül voltak olyanok, amelyek meghaladták a 6-os magnitúdót. Ezek a kisebb, de szintén erős utórengések tovább növelhetik a már meggyengült épületek károsodását.
Mianmar ezen szeizmikus aktív régiójában korábban is történt már hasonló, nagy erejű földrengés, mint például a 1930-as 7,3-es magnitúdójú rengés, amely súlyos károkat okozott Pegu városában. A mostani földrengés előzményei is figyelmeztető jeleket adtak, hiszen a március eleji kisebb földrengések is mutatták, hogy a régió folyamatosan szeizmikus aktivitásban van.
A szakértők arra figyelmeztettek, hogy a Sagaing-törésvonal mentén olyan szakaszok is léteznek, melyek hosszú ideje nem mutattak jelentős aktivitást, ami a jövőben nagyobb földrengésekhez vezethet. A rengést követően a szakemberek szerint Mandalay és környéke a jövőben is veszélyeztetett terület marad, és a közeljövőben valószínű, hogy több kisebb utórengés lesz, amelyek fokozatosan csökkennek.
Fotó: Canva