Mik voltak az ohiói vonatkatasztrófa következményei a természetre nézve?
Mik voltak az ohiói vonatkatasztrófa következményei a természetre nézve?

A katasztrófa, amely február 3-án történt az ohioi-ennsylvaniai határ közelében, hatalmas tüzet okozott. A környéken élőket evakuálták, a környékbeli iskolákat pedig bezárták, mivel a robbanásveszély is egyre nőtt. Ennek megakadályozására ellenőrzött égést hajtottak végre, amely mérgező füstfelhőt szabadított fel.

Bár azóta lakosok mostanra már biztonságban hazatérhettek, továbbra is aggodalomra ad okot a lehetséges ivóvízszennyezés, a hosszú távú hatások és az elhullott állatokról szóló jelentések. A vonat 150 tehervagonjából ugyanis 20 veszélyes anyagot szállított. A balesetben mintegy 50 kocsi volt érintett, köztük 10 mérgező anyagokat szállító kocsi.

Ha felrobbannak, ezek az anyagok, és a mérgező füstök a környezetbe kerülhettek volna

– mondta Mike Dewine ohiói kormányzó egy február 6-i sajtótájékoztatón.

A kisiklott vagonok közül ötben nyomás alatt lévő vinil-kloridot szállítottak, amely egy erősen gyúlékony és rákkeltő gáz. Ipari felhasználásával polivinil-kloridot (PVC) állítanak elő belőle. A vinil-kloridnak való kitettség a májrák egy ritka formájának, valamint az elsődleges májráknak, agy- és tüdőráknak, limfómának és leukémiának a megnövekedett kockázatával jár.

A hatóságok a felszíni és felszín alatti vizeket is ellenőrzték a szennyeződés szempontjából. Azonban továbbra is aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a levegő és a víz biztonságos-e. Ohio egészségügyi igazgatója kedden biztosította a lakosokat, hogy még a veszélyesnek nem minősülő szennyezőanyagok alacsony szintje is okozhat tartós szagokat vagy olyan tüneteket, mint a fejfájás.

A beteg vagy elhullott állatokról szóló helyi jelentések ellenére az ohiói mezőgazdasági minisztérium nem kapott hivatalos bejelentést az esethez közvetlenül kapcsolódó állatállomány vagy háziállatok megbetegedéséről vagy elhullásáról. A hivatal szerint azonban boncolásra és laboratóriumi vizsgálatokra lenne szükség ahhoz, hogy ezt megállapítsák. Az ohiói természeti erőforrások minisztériuma becslései szerint a szivárgás több mint 11,2 kilométernyi patakot érintett, és mintegy 3500 kisebb halat pusztított el, de a tisztviselők szerint a térségben az ivóvíz továbbra is védett.

(Forrás: euronews.com/green)

search icon