Nagyobb fokozatra kapcsol a G7-csoport a megújulók fejlesztésében
Nagyobb fokozatra kapcsol a G7-csoport a megújulók fejlesztésében

A G7 csoport országainak hétvégi, környezetvédelmi csúcstalálkozóján új közös célokat határoztak meg a megújuló energiaforrások fejlesztésének gyorsításáról, illetve a fosszilis tüzelőanyagok gyorsabb kivezetéséről. Ezzel együtt viszont nem sikerült megállapodni a szén használatának 2030-ig történő kivezetéséről, sőt nyitva hagyták az ajtót a gázerőművek előtt is, így ebben a szegmensben akár további beruházások is jöhetnek.

Vasárnap ért véget Hetek (Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Németország, Olaszország plusz az Európai Unió) környezetvédelmi tanácskozása Szapporóban, melyen főként éghajlati, energetikai és környezetvédelmi kérdések kerültek napirendre. Ahogy a Reuters írja, a megújuló energiaforrások és az energiabiztonság kérdése főként Oroszország ukrajnai inváziója miatt vált sürgetővé.

A példátlan energiaválság közepette fontos, hogy olyan intézkedésekkel álljunk elő, amelyek egyszerre kezelik az éghajlatváltozást és elősegítik az energiabiztonságot.

– mondta Yasutoshi Nishimura japán ipari miniszter

A találkozón a tagok elköteleződtek amellett, hogy 2030-ig közösen 150 gigawattal növelik a tengeri szélenergia kapacitásaikat, míg a napenergia esetében több mint 1 terrawattot (1000 GW) jelöltek meg célként. Összehasonlításképp, a paksi atomerőmű névleges teljesítménye nem éri el a 2 gigawattot.

A Hetek abban is megállapodtak, hogy felgyorsítják „a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonását”, hogy legkésőbb 2050-re elérjék a nettó nulla kibocsátást az energiarendszerekben.

Kezdetben az emberek azt gondolták, hogy az éghajlatvédelmi és az energiabiztonsággal kapcsolatos intézkedések potenciálisan ellentétben állnak egymással. De a megbeszélések, amelyeket folytattunk, és amelyek a közleményben is tükröződnek, azt mutatják, hogy ezek valójában együtt működnek.

– mondta Jonathan Wilkinson, Kanada természeti erőforrásokért felelős minisztere

Fontos kiemelni még, hogy a találkozón 2040-re tűzték ki a műanyagszennyezés nullára való csökkentésének időpontját, mely a korábbi célnál 10 évvel korábbi.

search icon