Narvál – északi cetfaj az unikornis legendák hátterében
Narvál – északi cetfaj az unikornis legendák hátterében

A középkorban csodatevő erőt tulajdonítottak agyaruknak. Unikornisszarvként árulták őket, amelyről úgy hitték, képes meggyógyítani a pestist, hatni a termékenységre és feltámasztani a holtakat. Értéke az aranyéval vetekedett. Íme a különleges ismertetőjegyekkel rendelkező cet, a narvál.

A narvál az emlősök osztályának párosujjú patások rendjébe, ezen belül a narválfélék családjába tartozó faj. Legnagyobb számban az északi-sarki vizekben, Észak-Oroszország, Észak-Alaszka és Észak-Kanada partjai előtt, továbbá Grönland és a Spitzbergák közelében, valamint a Davis-szorosban, és Novaja Zemlja környékén fordul elő. A narvál elterjedését tekintve a legészakibb cetfaj. Érdekesség, hogy ritkán merészkedik az északi szélesség 60. fokánál délebbre.

úszó narvál
A narvál a legészakibb cetfaj.

Megjelenés

A hím narvál hossza 5-6, míg a nőstényé 4-5 méter. A hím testtömege 800-1800 között mozog, míg a nőstényé általában 900 kilogramm körül. Homloka magasra tornyosul, „csőre” nincs. A hím állat felső állcsontjából két fog nő ki vízszintesen előre. A bal oldali fog agyarrá fejlődik, amely élete során folyamatosan növekszik. Agyaruk nem csak az ivarérett hímeknek van, hanem a nőstényeknek is, de az övék csenevészebb, és csak nagyjából 15 százalékuk rendelkezik vele. Szintén ritka, de találtak már kétagyarú példányt is.

két narvál úszik a tengerben
A narválok agyara elérheti akár a 3 métert is.

A narvál torpedó alakú, áramvonalas törzse a vízben lehetővé teszi a gyors mozgást. Hátán a bőr feketén pettyezett, hasa fehér; a pettyek a fejtájékon összesűrűsödnek. Az idősödő hímek sötét foltjai gyakran elhalványodnak, így általában csak egy sötét csík marad a hátukon. A lekerekített mellúszók (átalakult mellső végtagok) vége a növekvő életkorral egyre inkább felfelé kunkorodik. A mellúszók pedig sötétebbek, mint a test színe. A test vonala az alig elkülönülő hátúszóig meglehetősen egyenes, a széles farokúszó előtt csapott. Az egyetlen utód születéskor sötét kékesszürke, de ahogy idősebbé válik, színezete a kifejlett állatok foltozott, illetve pettyezett színét veszi fel. Születéskor a borjú nagyjából 150-170 centiméter hosszú és átlagosan 80 kilogramm tömegű.

A narválok átlagosan 50 évet élnek, bár a szemlencséből származó aminosavat használó technikák azt sugallják, hogy a nőstény narválok elérhetik akár a 120, míg a hím egyedek a 90 évet. Napjainkban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 170 000-re becsüli a narválok egyedszámát, és mérsékelten fenyegetett fajként tartja nyilván.

A narvál agyara

A hím narvál legszembetűnőbb jellemzője a hosszú agyara, amely szemfog a felső állkapocs bal oldalából nyúlik ki. Az agyar az állat egész élete során növekszik, átlagosan 1,5–2,5 m hosszúságú, de néhány példánynál elérheti a 3 métert is, súlya pedig legfeljebb 7,45 kilogramm.

Az agyar egy erősen beidegzett érzékszerv, több millió idegvégződéssel, amelyek összekapcsolják a tengervízi ingereket az aggyal, lehetővé téve a narvál számára, hogy érzékelje a hőmérséklet változékonyságát a környezetében. Agyaraik további különleges funkciója, hogy képesek felvenni a víznyomás legkisebb növekedését illetve csökkenését is.

úszó narvál
A narválok a víz alatt az elektromos jeleket is érzékelik, ami a tájékozódásban és a táplálékszerzésben segíti őket.

2016 augusztusában, a nunavuti Tremblay Soundban készült drónfelvételekből kiderült, hogy a narválok agyaraikat kis sarkvidéki tőkehal elkábítására használták, megkönnyítve ezzel a halfogást. A nőstények, akik általában nem rendelkeznek agyarral, tovább élnek, mint a hímek, ezért a szakemberek szerint az agyar nem lehet nélkülözhetetlen az állat túléléséhez. Az viszont általánosan elfogadott, hogy a narvál agyarának elsődleges funkciója a szexuális szelekcióhoz kapcsolódik.

Az eszkimók igen nagyra értékelik a narvál agyarát, s még napjainkban is vadásznak rá. A Jeges-tenger kanadai területén évente megközelítőleg ezer narválra szól a vadászkvóta. Korábban ennél jóval több narválbikát ejtettek el, mivel a középkori Európában az „egyszarvú” agyarának csodatevő erőt tulajdonítottak, és értéke felért az aranyéval. Ezt bizonyítja, hogy a szász választófejedelem egy alkalommal 100 ezer tallért is képes volt fizetni egyetlen narválagyarért. Még inkább visszatekintve a történelembe, a narvál agyarát már az ókorban is ismerték, s meg is becsülték. Zegzugos utakon jutottak el a közép- és dél-európai térségbe, ahol aztán táptalajt adtak az egyszarvú mondájának. Később minden egyes természetrajzi gyűjtemény narválagyarral kívánt büszkélkedni.

egy narvál úszik a tengerben
A középkori emberek a narválok agyarát csodatevőnek tulajdonították.

Mit esznek és hogyan vadásznak?

A narvál tápláléka elsősorban tintahalakból és rákokból áll. Táplálékszerzését és tájékozódását éles hangok kibocsátásával segíti, mint ahogyan az embereket a szonár. Figyelemreméltó adat, hogy a táplálékáért akár 370-400 méterig is lemerül, és fél óránál is több időt képes a víz alatt tölteni. A halak közül elsősorban a sarkvidéki tőkehal a leggyakrabban fogyasztott zsákmánya, melyet a grönlandi laposhal és a boreo-atlanti karkötő tintahal követ.

tintahal
A narválok egyik legkedveltebb tápláléka a tintahal.

A narválok étkezése évszakonként változik. Télen a jég alatt fogyasztják el tengerfenéki zsákmányukat, többnyire laposhalakat. A nyár során pedig leginkább a sarkvidéki tőkehal és a grönlandi laposhal a fő táplálékuk. Egyes vizsgálatokból az is kiderült, hogy a narválok a téli hónapokban több ételt fogyasztanak, mint nyáron.

Életmódjuk és szaporodásuk

A narválok rejtélyes tengeri emlősök. Egyedülálló megjelenésük és a sarkvidék tengeri jege alatt folytatott „titkos” életmódjuk, újabb és újabb kutatási vizsgálatokra sarkallja a természettudományos szakembereket. Bár társas állatok, a fiatal hímek általában külön csapatokat alkotnak, s csak ritkán jönnek létre vegyes társulások. Érdekesség, hogy a narválok a velük egy élőhelyen előforduló belugákkal szemben sokkal gyorsabban úsznak. Ezt erősíti meg az is, hogy minden más cetfélénél mélyebben hatolnak be a sarkvidéki vizekbe, a 80. szélességi fokon is túl.

két narvál
A párzási időszak különösen is fontos a narváloknál, hiszen csak egyetlen utódot hoznak a világra.

Az életmódjukkal kapcsolatos felfedezés az is, hogy a hímek nem a jég áttörésére használják az agyarukat, amint azt korábban gondolták. E szervüknek a táplálkozásban sincs szerepe, vagy legalábbis jelentéktelen, hiszen az agyar nélküli nőstények gyomortartalma semmiben sem különbözik a hímekétől. Pontosan még nem ismert a hasznuk, de az agyarakon lévő karcolások és állkapcsokban talált maradványok arra utalnak, hogy a hímek megvívnak egymással rangsorbeli helyükért és a nőstényekért. Szabad szemmel ezt még senki sem látta, így nem bizonyítható. A feltételezések szerint a téli párharcokban van szerepük, melyek a jéggel borított vizekben történnek a párzási időszakban. A felszínen mutatott hasonló viselkedés pedig, mikor a fiatal bikák félig kiemelkednek a vízből és keresztezik agyaraikat, feltehetően a párzási csatákra való felkészülés „rituáléját” jelentik.

Szaparodás

A hím narválok az ivarérettséget 6 évesen, míg a nőstények 5 évesen érik el. A párzási időszak március és május között történik. A vemhességi idő 15 hónapig tart, s mint a legtöbb tengeri emlős esetében, csak egyetlen utód születik. A következő borjú születéséig általában három év telik el.

Az újszülött narválok átlagosan 1,5 méteresek, színüket tekintve pedig fehér vagy világosszürkék. Az újszülött narvál borjak vékony blubber réteggel kezdik életüket. Nagyjából 20 hónapig anyatejen élnek, s ez a hosszú laktációs folyamat időt ad a borjaknak arra, hogy elsajátítsák azokat a készségeket, melyekre a felnőtt életükben szükségük lehet.

A narválok az emberekhez hasonlóan a menopauzán is átesnek. Ettől függetlenül a nőstények ebben az időszakban is gondoskodnak a borjakról. Egy 2024-es tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos cetfajoknál a menopauza biológiai értelme az utódok és az unokák gondozására fordítható időtartam meghosszabbítása lehet. Mindez a szociális kapcsolati fejlődés, továbbá a családi együttélés esetén bontakozik ki (vélhetően ezért ilyen ritka). Ilyenkor az idősebb nőstények, „nagymamák” jelenléte növeli az utódok túlélési esélyét.

A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.

Fotók: Canva, Pixabay, Stock photo

search icon