A végtelen esőerdő az Amazonas-medencében ma már csupán mítosz. Mohó civilizációnk minden irányból ostromolja, így lassan eltűnik bolygónk utolsó érintetlen területeinek egy újabb darabja. Vele együtt a bennszülött yanomamikra is a pusztulás várhat, de ha ez bekövetkezik, fényes jövőt magunknak sem remélhetünk. Erről szól a Tartani az eget (Holding Up the Sky) című dokumentumfilm.
Kik a yanomamik?
Brazília északi, illetve Venezuela délkeleti részén egy nagyjából Magyarország méretű területen él az amerikai kontinens máig leginkább elszigeteltnek mondható népcsoportja, a yanomamiké. Számukat 35 ezerre becsülik; kicsit többen vannak, mint a váciak, de kevesebben mint a ceglédiek. Legfeljebb néhány száz fős falvaikban több család él egy fedél alatt. A kör alaprajzú, shabononak nevezett épületekben csak viszonylagosan van elszeparálva az egyes családok lakrésze.
November 22. és 29. között zajlik a 20. Verzió Filmfesztivál. A vetítésen részt vevő mozik mellett november 30-tól december 10-ig online is megtekinthetők az alkotások. A Greendexen az „Antropocén” kategória filmjeiből mutatunk be néhányat, hiszen ezek foglalkoznak a minket is leginkább érdeklő témákkal, azzal, hogyan változik meg körülöttünk minden – főként negatív előjellel – az emberi tevékenységek nyomán.
Az első komolyabb kapcsolatfelvételek a yanomamikkal a 20. századra datálhatók, de máig vannak olyan csoportjaik, akik még nemigen érintkeztek a külvilággal. Az illegális fakitermelők után kutató helikopterek még néhány éve is találtak olyan falut, melyről a külvilág még nem tudott, és nagy valószínűséggel túl sokat ők sem rólunk. Legfeljebb azt, hogy onnan csak baj jöhet – és sajnos jön is bőséggel. Az őslakosok területe ugyanis maga az Eldorádó, és nemcsak aranyban, hanem számos más ásványkincsben is gazdag, hogy a párjukat ritkító természeti értékeket ne is említsük.
Az indiánok a fejlődés útjában állnak
A kincsvadászok és a más illegális tevékenységet végzők könnyen elbánnak a yanomamikkal. Néha nem is kellenek fegyverek, hiszen az elszigeteltségben élő indiánokat a behurcolt betegségek is képesek megtizedelni, épp úgy, ahogy az őseiket tizedelték a konkvisztádorok által behozott európai nyavalyák.
Pieter Van Eecke filmje a yanomamik küzdelméről szól: a bennszülöttek nem akarnak mást, csak azt, hogy hagyják őket békében élni őseik földjén. Sajnos Brazíliában az elmúlt években, főképp a Bolsonaro-éra alatt nem ebbe az irányba tartottak a dolgok. Megszaporodtak a bennszülöttek rovására elkövetett bűncselekmények, gyilkosságok. Az illegális aranybányáknál használt higanytól százak betegedtek meg, vagy jöttek a világra már betegen.
A bennszülöttek megpróbáltatásaiba a magyar származású Claudia Andujar fotói engednek némi betekintést. A brazil fotós Magyarországon most először bemutatott fotóit a Néprajzi Múzeumban lehet megtekinteni, az Indiánok. Lelkek. Túlélők. című tárlaton. A képeken többek között a filmből megismerhető Davi Kopenawa is feltűnik.
Akik az eget tartják
Vannak a világtól kevésbé elzárt yanomami törzsek is. Egy ilyennek a tagja Davi Kopenawa, aki már több mint 40 éve küzd népe jogaiért Brazíliában és világszerte. Davi és a yanomamik hite szerint sámánjaik nélkül az ég a földre zuhanna és elpusztítaná a világot.
A yanomamik sorsa, a külvilág rájuk ható bánásmódja egy kicsit mintha a modern emberiség és a természeti világ kapcsolatának metaforája lenne. Legalább annyira kegyetlenül, önzőn és rövidlátó módon viszonyulunk világunk élő és élettelen értékeihez, ahogy a gengszterek a yanomamikhoz és a földjükhöz. Tevékenységük nyomán Amazónia erdeivel együtt eltűnnek a bennszülöttek is, és amikor ez bekövetkezik, nekünk sem marad sok reményünk. A sámán jól mondja: a fehérek azt gondolják, túlélhetik, ha elpusztítják az erdőt, de egy sem marad majd.
Többször írtunk már bennszülöttekről, és arról, hogy az ő világlátásuk és tradicionális megoldásaik fontos szerepet játszhatnak a klímaváltozás és az ökológiai összeomlás elleni harcban:
- A klímaváltozás elleni harc élharcosai a bennszülöttek
- Háborítatlan bennszülöttek a világban
- Tanulnunk kell a bennszülöttektől
- Ha a bennszülöttekre bíznánk a bolygót, minden rendben lenne
- Példát kellene vennünk az esőerdő őslakosairól
Davi tűpontosan látja a probléma gyökerét: civilizációnk gyermekei kizárólag a materiális javakkal foglalkoznak. A városaink, az autóink, a holmijaink számítanak. A yanomamik számára ezeknek a dolgoknak nincs jelentőségük vagy különösebb értékük. Ők az esőerdő népe, akik az idők kezdete óta ott és úgy élnek, ahogyan azt ma is teszik. Legalábbis amíg hagyjuk nekik. Jó lenne, ha a sámánjaik még egy darabig járhatnák a táncot: amíg ők léteznek, addig védik a Földet. Nem csak maguknak, hanem nekünk is.
A filmet november 25-én, szombaton és november 27-én, hétfőn játsszák a Toldi moziban. A jegyek online megvásárolhatók a Verzió Filmfesztivál oldalán.