Nem vándorol többé a szegény országokba Európa szemete
Nem vándorol többé a szegény országokba Európa szemete

Legalábbis olyan formában mint eddig, egészen biztosan nem. Az új szabályozás január 1-től megtiltja a válogatás nélküli, ömlesztett műanyagszemét exportját az OECD-n kívüli országokba.

Az Európai Unió friss döntése néhány nappal követi Ausztrália hasonló szabályozását, és részben oda vezethető vissza, hogy Kína 2018-ban nagy mértékben korlátozta a műanyaghulladékok importját.

Utóbbi ugyanis ahhoz vezetett, hogy más ázsiai országokba került a fejlett országok hulladékának egy része, ezeken a helyeken pedig elsősorban a környezetszennyezést fokozta, mert a megfelelő infrastruktúra nem állt készen a hulladék kezelésére.

Ez (a szabályozás) fontos mérföldkő a műanyagszennyezés elleni harcban, a körkörös gazdaságra való áttérésben és az Európai Zöld Megállapodás céljainak elérésében.

Virginijus Sinkevičius, Európai Bizottság

Az EU tavaly 1,5 millió tonna műanyaghulladékot exportált, a fő célországok pedig Törökország, Malajzia és Indonézia volt. Az új szabályozás azt nem tiltja, hogy az OECD országaiba exportáljanak az EU-s országok, ehhez azonban külön engedélyekre lesz szükség, így ez sem lesz egyszerű.

A szabályozás fő célja az, hogy a hulladékok a fenntarthatóság jegyében határokon belül kerüljenek feldolgozásra és a körkörös gazdaság részévé váljanak.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(dw)

search icon