Nincs jövője a kukoricának Magyarországon?

Nincs jövője a kukoricának Magyarországon?
Nincs jövője a kukoricának Magyarországon?

Évek óta romlik a kukoricahelyzet, amin az aszály, az import és a termőterület csökkenése is ront. Van még esélye a kukoricát termesztő gazdáknak, vagy végleg leáldozik a növény jövője Magyarországon?

2022-ig úgy látszott, semmi sem tudja megrendíteni a kukoricatermesztés pozícióját Magyarországon, ám a történelmi aszály, a rekordalacsony termés és a kezdeti magas terményárakat letörő, az országba beáramló ukrán import jókora pofont adott a magyar gazdáknak. 2023-ban az előző év tapasztalatai miatt lecsökkent a kukorica termőterülete itthon, az alacsony terményárak és a megnövekedett termelési költségek ismét a gazdák ellen dolgoztak. Idén – a hektikus időjárás ellenére – június közepéig, végéig úgy festett, kivételesen akár jó éve is lehet a hazai kukoricatermesztőknek, az ezt követően az országba berobbani forró, száraz és aszályos időjárás azonban ismét letörte a termesztők reményeit. Mostanra azonban már ott tartunk, hogy legalább 20-30 százalékos termésveszteség lehet idén a kukoricánál, feltéve, hogy a betakarításig már nem jön újabb szélsőséges időjárás. De vajon hogyan látják a helyzetüket a kukorica termesztésével foglalkozó gazdák? Mekkora terméskieséssel számolnak, mit tudnak kezdeni az aszály által tönkretett terméssel? – az Agrárszektor ennek járt utána.

Nagy remények, csúf eredmény

Bár évekig, évtizedekig úgy látszott, a kukorica termesztésének Magyarországon semmi sem árthat, mostanra ezt már nem lehetne teljes magabiztossággal kijelenteni. A 2022-es, itthon és Európában is történelminek számító aszály azonban megrendítette a kultúra uralmát: hektáronként 3,4-4,3 tonnás termésátlag született csak, az össztermés pedig mindössze 2,37 millió tonnát tett ki, ami aztán a következő évi vetésterületre is komoly hatással lett. 2023-ban a gazdák már csak 871 ezer hektáron terveztek ezzel a növénnyel, ami mintegy 12%-os visszaesést jelentett, de a végső teljes betakarított terület mindössze 768 ezer hektárra terjedt ki, az össztermés pedig 5,3 millió tonnát tett ki, ráadásul a terményárak is tartósan alacsonyak maradtak. Idén a kukorica tervezett vetésterülete 795,6 ezer hektár volt, ami azt jelenti, hogy a tavalyihoz képest a vetésterület újabb 9%-kal csökkent idén.

Idén tehát óriási várakozás övezte a kukoricát, bár Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke szerint az év már eleve nem indult jól a kukorica és a napraforgó számára: ugyanis több helyről jelezték a gazdák, hogy a kukorica, nagyon sok helyen vontatott, nem egyöntetű kelés volt megfigyelhető a két kultúránál. A szakember elmondta, hogy az a jó helyzet, ha a növények együtt kelnek, mert akkor nincs versengés közöttük, hanem egymást segítik a növekedésben. De ha nem egyöntetű a kelés, akkor a később kelő növényt a mellette levő elnyomja, és így az nem fejlődik rendesen. Ennek oka az eltérő vízkészlet a talajban, az, hogy nem az optimális körülmények közé kerültek a magok. Az egyik helyen jó talaj fogadta a magot, a másik helyen pedig szárazabb, ezért látható, hogy a probléma foltokban jelentkezik – mutatott rá már májusban Petőházi Tamás.

Biztató kezdet után jött a feketeleves
Kép: canva

Egyre több a probléma a kukorica körül

Bár június elején még úgy festett, hogy a kukorica – kis szerencsével – idén megúszhatja az idei évet. Noha országos szinten egyenlőtlen eloszlásban, de voltak áztató esők, a hideg tavasz után egy jobb idő látszott beköszönteni, és a hónap végéig a sok esőnek és a viszonylag enyhe időnek köszönhetően kiemelkedőnek ígérkezett a kukoricatermés. A melegebb időszak a hónap közepére, végére olyan erős hőhullámmá változott, ami komoly aggodalmat keltett a gazdákban és a szakértőkben. Szurovcsákné Berecz Ágnes, a Szuro-Trade Kft. tulajdonosa és a Milic 2007 Kft. ügyvezetője szerint az akkor tapasztalt hőség biztosan rosszat tett a kukoricának, hiszen negatívan érintette a növény fejlődését. A szakember a várható kár mértékéről azonban inkább nem nyilatkozott. Csepregi Attila, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője is nagy esőért imádkozott, amely nélkül ugyanis jelentős mértékű terméskiesést prognosztizált. Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke is osztotta ezt a meglátást, de ő már számszerűsítette is a várható terméskiesést. Mint mondta, korábbi modellszámítások szerint ebben az időszakban minden hőségnappal közel 200 ezer tonnányi termésvárakozást lehet leírni országosan, vagyis ennyivel kevesebb terem majd, mint amennyi a hőhullám nélkül termett volna. Az agrárközgazdász, Raskó György július első harmadában még úgy vélte, hogy az országos szintű terméskiesés nem fogja elérni az 1 millió tonnát.

Raskó György szerint ekkor a csapadékhiány is komoly gondot jelent, különösen a Duna-Tisza közén. A szakember szerint, ha az ország nem kap felfrissülés nélküli újabb hőhullámokat, a termelők elbúcsúzhatnak az optimista várakozásoktól: a termésmennyiség például a Kisalföldön 20%-kal, a Duna-Tisza közén pedig akár 50%-kal, míg a Tiszántúlon 30-40%-kal csökkenhet. Az agrárközgazdász hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti azt, hogy hiány várható a kukoricából, de azt igen, hogy drágul majd a termény a hazai piacon. Mindez előbb-utóbb be fog épülni az élelmiszerárakba is, inflációs nyomást gyakorolva a kiskereskedelmi árakra.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tolna Vármegyei Igazgatósága szerint a térségben szántóföldi kultúrák közül a 66,5 ezer hektáron termesztett kukoricát viselte meg leginkább a hetek óta tartó aszály és hőség. Emiatt a becsült termésátlagok erősen elmaradtak a előzetesen várttól, hektáronként hét, vagy kevesebb tonna várható – írták közleményükben. Az Agrárkamara és vármegyei szervezetei által július végén elvégzett termésbecslés alapján a legnagyobb területen termesztett kukoricánál a korábbi 9 tonna/hektáros a hazai átlaghozam várakozás az aszály miatt jelentősen csökkent, a legfrissebb becslések szerint országosan körülbelül 6,6 tonna/hektáros átlaghozamokra lehet számítani, ami a 874 ezer hektáros területet figyelembe véve 5,8 millió tonnás kukoricatermést eredményezhet. A legalacsonyabb termésátlagokat Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékből jelentették a vármegyei szervezetek, de előzetesen 6 tonna/hektár alatt becsültek Pest, Veszprém, Somogy, Heves és Békés vármegyékben is. A Nyugat-Dunántúlon a jelenleg várható hozam 8 tonna/hektár, a Dél-Dunántúlon 6,9 tonna/hektár.

De hogy látják most a helyzetüket a termelők?

A Fejér vármegyei Mezőfalvai Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt.-nél idén 1350 hektáron vetettek kukoricát, de ezt cégcsoport szinten kell érteni – tudtuk meg a vállalkozás növénytermesztési igazgatójától. Zoványi György az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy az év eleje még rendben levőnek látszott, majdnem minden munkát el tudtak végezni időben. Aztán áprilisban és májusban jöttek a nagy esők, amelyek következtében a mélyebb fekvésű területeken megállt a víz, és ez megnyomta kissé a kukoricát. Június óta azonban praktikusan nem esett eső a térségben, és a 40 Celsius-fokos hőmérséklet is előfordult. A szakember szerint körülbelül június 17-ig bírta a kukorica, aztán jött a hőség, és egészen a múlt hétig borzalmasan meleg idő volt. Akkor ugyan volt egy kis lehűlés, de az nem tartott sokáig, így gyakorlatilag múmiává száradt a kukorica a térségben.

A kukoricatermés, amit a gazdák vártak
Kép: canva

Zoványi György elmondta, hogy a 2022-es évhez képest a cégcsoport költségei ugyan mérséklődtek, de nem olyan jelentős mértékben, talán csak 15-20%-ban csökkentek a költségek. És bár a szükséges inputanyagok és növényvédő szerek jobb áron kaphatóak, mint tavaly, a növénytermesztési ágazat szereplőinél inkább a spórolás figyelhető meg. A szakember szerint azt ugyanis mindenki látta idén, hogy ha nincs meg a hektáronkénti 10 tonnás hozam, akkor nem fogja megérni a kukorica termesztése a gazdáknak. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a tavalyihoz képest nem ment nagyon feljebb a termény ára sem. A Mezőfalvai Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt. növénytermesztési igazgatója szerint most még nehéz megjósolni, milyen végső eredmények várhatóak a kukoricánál. A vállalat a múlt hét elején elkezdtek silózni, az pedig már most látszik náluk, hogy zöldtömegben a termés hektáronként 20-22 tonna körül van, ami az ideálisnak a fele. Összességében amúgy hektáronként 6 tonnára számítanak az idén, vagyis jó esetben körülbelül 60%-os termés várható. Arra a kérdésre, hogy gondolkodnak-e a termésszerkezet átalakításán, a szakember elmondta, hogy alapesetben nem szoktak ennyi kukoricát termeszteni, mert az ő térségük nem olyan vidék, ahol ezt megérné. De folyamatosan foglalkoznak vele, hogy mit termeljenek, elsősorban élelmiszeripari alapanyag előállítás és feldolgozásban gondolkodnak, de ez még a jövő. Egyelőre sokat töprengenek rajta, mit lehet elvetni, mi éri meg. Ami alternatívákat vetnek, azt nem lehet a végtelenségig – közölte Zoványi György.

Fürsztner Balázs, a hódmezővásárhelyi HÓDAGRO Zrt. növénytermesztési ágazatvezetője elárulta, hogy 500 hektáron vetettek idén kukoricát, de ennek közel 80%-át, csaknem 400 hektárt le kellett silózniuk. Ezt azonban javarészt be tudják majd forgatni az állattenyésztésbe, és takarmányként fel tudják használni. Ebből kifolyólag azonban szemestakarmányuk nem nagyon lesz, pedig a tervek szerint így takarították volna be a kukoricát. A szakember elmondta, hogy gondolkodnak a termésszerkezet átalakításán is, már készülnek rá a tervek, a jelenlegi időjárási tapasztalatok mellett ez elkerülhetetlen. Fürsztner Balázs beszélt arról is, hogy öntözhető területekre lenne szükségük, ezért már azt is vizsgálják a vállalatnál, hogy indulniuk kellene a kapcsolódó pályázaton.

Az Enyingi Agrár Zrt. 2024-ben végül 2650 hektáron vetett kukoricát – mondta el Rózsa Ádám, a vállalat növénytermesztési főágazatvezetője. A szakember elmondta, hogy sok aszálykárral sújtott állományuk van, és több helyen tervezik a silózást, de mivel ők is foglalkoznak állattartással, így oda be tudják majd forgatni. A szakember szerint idén valószínűleg több silózott kukoricára lesz szükségük, a korábban tervezett 450 hektár helyett várhatóan 650 hektáron kell majd ezt tenniük. Az viszont már most elmondható, hogy a kukoricában minimálisan 20-30%-os termésveszteséggel kell számolniuk, de csak akkor, ha mostantól ideális lesz az időjárás, és nem romlanak tovább a körülmények. Náluk idén komoly károkat okoztak a molyok, emiatt viszont várhatóan toxinproblémák is lesznek a terménnyel – vetítette elő borúsan a szakember. A költségek kapcsán Rózsa Ádám úgy fogalmazott, hogy bár tavaly volt egy relatív mérséklődés, idén ismét mindennek nőtt az ára. A növénytermesztési főágazatvezető beszélt arról is, hogy folyamatosan gondolkodnak a termésszerkezet átalakításán, de nincs rá reális lehetőség. Az öntözéssel kapcsolatban az EAG Zrt. szakembere elárulta, hogy a cégnek volt 900 hektárnyi öntözhető területe, ahonnan egészen egyszerűen elfogyott a víz. Rózsa Ádám szerint ugyanakkor Magyarországon a kukorica termesztésénél nem szabad az öntözésre költeni, mert az nem kifizetődő. De az öntözésről általában is elmondható, hogy olyan beruházási igénye van, hogy az piaci alapon nem fog megtérülni.

És a valóság sok helyen
Kép. canva

Milyen árakra számíthatnak a gazdák itthon?

Az AKI Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) adatai szerint a takarmánykukorica július második hetében 68,4 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát, ami 10%-kal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése változatlanul 68 ezer forint/tonna volt július 8. és 19. között. Ezzel egy időben a chicagói árutőzsdén 154-158 dollár/tonna tartományban alakult a kukorica szeptemberi jegyzése. A párizsi árutőzsdén a termény augusztusi tőzsdei elszámolóára 212-220 euró/tonna között ingadozott ugyanekkor.

Látható tehát, hogy a hazai kukoricatermesztők ismét rossz év elé néznek, és sokan már annak is örülhetnek, ha gyenge-közepes termésük lesz, és nem kell idő előtt besilózni a kukoricát. A betakarításig azonban még bármi történhet, és ha kitart a meleg, száraz idő, további veszteségekkel számolhatnak a gazdák, ráadásul a termény felvásárlási árai sincsenek olyan magasságban, hogy kompenzálják a termelőket. Ezzel azonban visszaértünk a központi problémához, miszerint egyre kevésbé éri meg a kukorica termesztése Magyarországon. Verseny- és életképes alternatíva egyelőre azonban nincs, az öntözés pedig – annak forrásigénye miatt – ugyancsak nem megoldás.

Forrás: Agrárszektor

Kiemelt kép: canva

search icon