Növekedett a Kárpát-medence túzokállománya
Növekedett a Kárpát-medence túzokállománya

Hazánk legnagyobb testű őshonos madara a túzok 1971-től számít fokozottan védett fajnak. A természetvédelmi szakemberek és a túzokvédelmi programok sikerességét pedig az mutatja, hogy hazai állományuk mára stabilizálódott, illetve némileg nőtt is.

Ahogy a Szabad Föld cikke beszámol róla, a madár Kárpát-medencei állománya az elmúlt esztendőkben mintegy 10%-os gyarapodást mutat, teljes számuk így 2200 fölé emelkedett.

A faj védelme kiemelt szerepet tölt be a hazai környezetvédelemben, az Agrárminisztérium külön szakértői munkacsoportot működtet ebből a célból.

Az állatra leselkedő legnagyobb veszélyt egykor a vadászat jelentette, ma a mezőgazdaság és az elektromos vezetékek. Épp ezért több program is foglalkozik azzal, hogy a gazdálkodók túzokbarát művelést folytassanak. Ezen felül, ahol szükséges, az áramszolgáltatók közreműködésével folyamatban van a légvezetékek földkábellel történő kiváltása is.

Az mindenesetre kijelenthető, hogy az elmúlt fél évszázad jelentős eredményeinek köszönhetően a magyar természetvédelem címerállatának élőhelye már nem fogyatkozik. Bízzunk benne, hogy a túzokok gyarapodása a jövőben is töretlen lesz.

search icon