A népszerű televíziós műsorvezetők, Ördög Nóra és Till Attila januártól nagykövetként csatlakoztak a MOHU körforgásos gazdaságot támogató szemléletformáló kampányaihoz. Az együttműködés célja, hogy a vállalat minél több embert elérjen a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos üzeneteivel.
A nagykövetek egyik feladata például az, hogy segítenek eligazodni az új visszaváltási rendszer REpontjainak működési szabályaival kapcsolatban. A MOHU szerdán délelőtt sajtótájékoztatót tartott a Budakeszin lévő LIDL üzlet parkolójában található REpont automatánál.
Az eseményen a sztárok először elmondták, hogy miért mondtak igent a felkérésre, és mennyire fontos számukra a fenntarthatóság. Ezután részletesen beszéltek az új visszaváltási rendszerről, miközben a gyakorlatban is bemutatták az automaták működését.
A fenntarthatóság alappillére a körforgás, és sajnos még mindig nagyon kevesen vagyunk, akik szelektíven gyűjtjük a szemetet. Pedig ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy a benne lévő értékeket ki tudjuk nyerni és újra tudjuk hasznosítani. A Földünknek nincs több dobása, itt az idő, hogy tudatosan odafigyeljünk a környezetünkre. Ez mindannyiunk közös felelőssége! Boldog vagyok, hogy én is részt vehetek ebben a szemléletformáló kampányban
– mondta Ördög Nóra az együttműködésről.
Így működnek majd az automaták
A nagykövetek elmondták, hogy az új visszaváltható műanyag palackok, üvegek és alumíniumdobozok csak fokozatosan jelennek meg a boltok polcain, a gyártók ugyanis június 30-áig haladékot kaptak, eddig az időpontig még nem visszaváltható csomagolásokat is forgalomba hozhatnak.
Azokat a palackokat lehet majd visszaváltani, amelyekért kifizettük az 50 forintos visszaváltási díjat, és amelyeken rajta van a visszaváltási logó is. A nem visszaváltható palackokat és üvegeket pedig a korábbiakhoz hasonlóan a szelektív hulladékgyűjtőkbe kell dobni – közölték a nagykövetek.
Ördög Nóra ezután megmutatta, hogyan működik az automata, amelybe csak egyszerűen bele kell helyeznünk a palackot, a gép pedig automatikusan leolvassa a rajta található vonalkódot. Ezt követően két opció közül választhatunk: a visszaváltási összeget felajánlhatjuk jótékony célra, vagy visszaigényelhetjük. Ha az utóbbit választjuk, akkor kapunk egy vouchert, amelyet levásárolhatunk abban az üzletláncban, ahol a visszaváltás történt.
A nagykövetek hozzátették, hogy hamarosan elérhető lesz egy applikáció is, amelyen keresztül a visszaváltási díj jóváírható lesz a számlánkon.
Egyre több a műanyag csomagolóanyag körülöttünk, minden általunk termelt ilyen típusú csomagolás nagy részben szemétté válik, amit egyszerűen elégetünk vagy elásunk. Ez ellen minél előbb tudatosan tennünk kell, ezt a gyakorlatot nem lehet tovább folytatni, a jövőnk múlik azon, amit most a fenntarthatóságért teszünk. Minél inkább arra kell törekednünk, hogy egy körforgás alapú rendszer valósuljon meg, ahol a hulladékra is újrahasznosítható alapanyagként tekintünk
– mondta Till Attila.
A cél a visszaváltási rendszer bevezetésével az, hogy a lehető legnagyobb mértékben hasznosítsák újra a Magyarországon forgalomba hozott italcsomagolásokat. Az Európai Unió írja elő, hogy ezt a rendszert be kell vezetni, és már több országban sikeresen működik. A szomszédos Szlovákiában alig egy év alatt a forgalomba hozott italcsomagolások 70%-át visszaváltották a vásárlók. Az 50 forintos visszaváltási díj motiválja a vásárlót arra, hogy visszavigye a csomagolást. A REpontoknak köszönhetően idővel akár 90%-ra is nőhet a visszaváltások aránya, és eltűnhetnek az erdőkből, az utak mellől a szemétként eldobott palackok, üvegek, dobozok.
Megéri csatlakozniuk az üzleteknek
Január óta 1600 helyen 2000 automatát telepített a MOHU, és ez a szám folyamatosan nő. A 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiségekben kötelező visszaváltó automatát működtetni, de a rendszerhez bárki csatlakozhat, legyen szó boltról vagy akár vendéglátó egységről is.
A csatlakozás mindenképpen megéri, hiszen a REpont visszaváltási rendszerhez csatlakozó üzleteknek a MOHU kezelési díjat fizet, illetve a legfontosabb előny az, hogy a csatlakozás jelentős forgalomnövekedést eredményezhet, hiszen a nemzetközi tapasztalatok szerint a vásárlók oda viszik vissza a palackot, ahol megvették, valamint ott is vásárolják le a visszaváltásért kapott díjat.
A kisebb boltokban, ahol az automata nem fér el, úgynevezett házhoz menő REpont visszaváltási rendszer működik majd. Ezeken a helyeken a boltos egy applikációval visszaváltja és összegyűjti a beérkezett csomagolásokat, amelyeket a MOHU mobil visszaváltó autói rendszeresen elszállítanak. Csatlakozni a kézi visszaváltási rendszerhez a MOHU partnerportálján lehet, a REpont visszaváltási rendszerről pedig részletekbe menően ezen az oldalon tájékozódhatunk.
A műanyagszennyezés korunk egyik legnagyobb problémája, amivel a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is kiemelten foglalkozott. A problémát és a lehetséges megoldásokat a Your Planet interaktív kiállítás keretében tekinthették meg a téma iránt érdeklődők.
Kiemelt kép: MOL Nyrt.