Esőerdőt irtanak a nemzetközi klímacsúcs miatt
Esőerdőt irtanak a nemzetközi klímacsúcs miatt

A brazíliai Belém városa ad otthont 2025 novemberében a COP30 klímacsúcsnak. A felkészülések része egy 13 kilométeres, négysávos út megépítése, amelyhez ki kellett vágni az esőerdő egy jelentős részét.

A klímacsúcsra várt mintegy 50 ezer ember olyan többlet forgalmat jelent a városban, ami miatt a szervezők a meglévők mellett, még egy új út építését látták szükségesnek, ami pontosan egy védett esőerdőn át vezet – olvasható a BBC beszámolójában.

Amikor az esőerdőbe utat vágnak, azzal nemcsak az a terület, az a keskeny sáv pusztul el, ahol konkrétan halad az út. Az út két oldalán élő állatok nem tudnak szabadon átkelni a a túloldalra, megszakad a kapcsolat az egész ökoszisztémában, s a két elszakított részt már semmiféle matematikai művelet nem tudja újra teljes egésszé alakítani.

A publikáció kitér arra is, hogy az élőhelyek fragmentációja, feldarabolódása alapvetően veszélyezteti mind a növények, mind az állatok létét. A biológiai sokféleség, amely Amazónia talán legfontosabb ajándéka, megszenvedi az embert. Az itt élő, valamilyen okból megsérült vadállatokat gyógyító szakember, Silvia Sardinha állatorvos professzor elmondta, hogy hiába gyógyul meg egy állat, ha nincs hová visszaengedni, mert megszűnt az élőhelye.

Az Avenida Liberdade („Szabadság sugárút”) nevű, az őserdőt átvágó autóút ötlete már 2012-ben felmerült, de akkor még környezetvédelmi aggályok miatt letettek a megépítéséről. Több mint egy évtized elteltével, 2024 nyarán aztán mégis elkezdték az út megépítését a „fenntarthatóság nevében”.

Az útra vadátjárókat és zajvédő falat is terveztek, amellyel az állatok útra kerülését is megakadályozzák. A városban hotelek épülnek, a kikötőt felújítják a luxus-sétahajók miatt, s a reptér is bővül majd. A szakemberek szerint ezek a lépések a várost szolgálják, de kérdéses, hogy a klímacsúcs zöld díszletén túl, mi is lesz az igazi hasznuk…

(National Geographic)

Fotó: Canva