Ősi gyümölcsfákat támasztanak fel Indiában
Ősi gyümölcsfákat támasztanak fel Indiában

India gyümölcsfáit veszély fenyegeti, de egy kertészekből álló közösség megmenti őket, sőt, néhányat a halálból is feltámaszt. A falubeliek összefogtak, hogy több mint 200 őshonos mangófajtát termesszenek, amelyeket a környező városokból és falvakból szereztek be, ezzel megőrizve a kihalófélben lévő változatos fajtákat.

Szinta egy egész falu kell ahhoz, hogy ez megvalósítható legyen. Erre a dél-indiai Kerala államban, Kannapuramban élő Shyju Machathi rendőr jött rá, amikor a Kerala Állami Biodiverzitási Tanács 2020-ban „őshonos mangó örökségi területté” nyilvánította a települését.

Machathi szerint a technika, amely ezt lehetővé tette, az oltás ősi művészete. A technikával 2016 júliusában kezdett kísérletezni, annak ellenére, hogy nem volt hivatalos mezőgazdasági képzése, miután egy szerencsétlen eset megrázta Kannapuram faluját.

A fa annyira része volt a felnőtt éveinknek, életünk tájképének, hogy mindannyiunkat megdöbbentett, hogy egyik napról a másikra szinte elvesztettük

– mondja Machathi.

Machathi eltökélten munkálkodott, hogy az ősi módszerrel megmenthesse ezeket a növényfajokat. Felkereste egy barátját, aki mezőgazdasági tisztviselőként dolgozott a keralai kormánynál. Ő azt mondta, volt rá mód, hogy megmentsék a fát. Ha a fa egyes részeit át tudnák oltani egy erős gyökérzettel rendelkező, növekvő mangónövényre, akkor az öreg fát újra lehetne nevelni, és egy nap újra megízlelhetnék a pompás gyümölcsét. Az oltványt, a hajtás egy részét a palántából nevelt növény gyökerére kötik. Ebben az esetben a dugványt gondosan választották ki a levágott mangóhajtásból, a másik növényrész pedig egy erős, fiatal mangócsemetéből származik.

Narayanan Kutty, a mezőgazdasági kutatás professzora és az indiai Kerala Mezőgazdasági Egyetem korábbi dékánhelyettese szerint számos oka van az oltás alkalmazásának. Kutty most egy szaktanácsadó céget vezet, és technikai útmutatásokat ad az oltással kapcsolatban a gazdáknak, kertészeknek és vállalkozásoknak.

Ma egy kertészeti mozgalom India-szerte segít feléleszteni ezt az őshonos tudást – az oltási technikákat a modern kor gyakorlati problémáival, például a talaj minőségének romlásával, a kártevőkkel és a talajban élő kórokozókkal szembeni ellenállóképesség kialakításával, mindezt a vegyszerek használatának minimalizálásával. Ugyanakkor cél az éghajlatnak és a hőségnek jobban ellenálló növények létrehozása is, amelyek később a változó környezeti viszonyoknak jobban ellenállnak majd.

Egy kedvelt őshonos fajta újjáélesztése oltással akkor működik a legjobban, ha a helyi közösséget is bevonjuk az erőfeszítésbe, és rávesszük őket, hogy mélyebb ismeretekre tegyenek szert. Most iskolás gyerekekkel (Nemzeti Szociális Program), illetve önkéntesekkel dolgozak Kerala államban, hogy egyedülálló mangóültetvényeket hozzanak létre.

(forrás: www.bbc.com)

search icon